Türk Üniversiteleri Fuarı’nda Alanya Üniversitesi’ne yoğun ilgi

3. İpekyolu Türk Üniversiteleri Kayıt ve Tanıtım Fuarı’nda Alanya Üniversitesi’ne öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Türk Üniversiteleri Fuarı’nda Alanya Üniversitesi’ne yoğun ilgi

3. İpekyolu Türk Üniversiteleri Kayıt ve Tanıtım Fuarı’nda Alanya Üniversitesi’ne öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

24 Haziran 2024 Pazartesi 12:19
Türk Üniversiteleri Fuarı’nda Alanya Üniversitesi’ne yoğun ilgi

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Cumhuriyet Sarayı’nda düzenlenen 3. İpekyolu Türk Üniversiteleri Kayıt ve Tanıtım Fuarı, Türkiye’den 12, Kazakistan’dan ise 13 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlik, Türk ve Kazak üniversiteleri arasındaki eğitim işbirliğini güçlendirmeyi ve kültürel bağları pekiştirmeyi hedefledi. Almati’da gerçekleştirilen fuarda, Alanya Üniversitesi standına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Fuarın açılışında Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Evren Müderrisoğlu ve KZ EXPO Genel Müdürü Hasan Özkaracalar, iki ülke arasındaki eğitim ve kültürel işbirliğinin önemine dikkat çekti. Yapılan işbirliği protokolleri ve kurulan bağlantılar, Türk ve Kazak üniversiteleri arasında uzun vadeli işbirliklerinin temelini oluşturacak. 27 Nisan 2024 tarihli ve 32529 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 8406 sayılı karar ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması’na dayanarak düzenlenen fuar, sadece 25 Türk ve Kazak üniversitesinin katılımıyla gerçekleştirilen dünyadaki ilk Türk Üniversiteleri fuarı olarak öne çıkıyor.

Fuarda özellikle dikkat çeken üniversitelerden biri de Alanya Üniversitesi oldu. Alanya Üniversitesi standı, fuarın en yoğun ilgi gören standlarından biri haline geldi. Öğrenciler ve aileleri, üniversitenin sunduğu eğitim olanakları, programlar ve yurtdışı fırsatları hakkında detaylı bilgi aldı. Alanya Üniversitesi temsilcileri, öğrencilere birebir görüşmelerle üniversitenin avantajlarını anlatarak, kayıt süreçleri hakkında bilgi verdiler. Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, Almatı’da gerçekleştirilen 3. İpekyolu Türk Üniversiteleri Kayıt ve Tanıtım Fuarı’na ilişkin görüşlerini dile getirdi.


Fuarın üniversiteler açısından dönüm noktası olduğunu söyleyen Prof.Dr. Mesut Güner; “Alanya Üniversitesi olarak, eğitim ve araştırma faaliyetlerinde uluslararası alanda rekabet edebilir bir konuma gelmek ve küresel bir eğitim merkezi olmak amacıyla uluslararasılaşma stratejimize büyük bir önem veriyoruz. Bu hedef doğrultusunda, öğrencilerimize ve akademik kadromuza sunduğumuz olanakları genişletmek ve çeşitlendirmek için çeşitli adımlar atıyoruz. Yurt dışı fuarlara da bu amaçla katılıyoruz. Uluslararasılaşma hedefimizin temel taşlarından biri, dünyanın dört bir yanındaki prestijli üniversitelerle işbirlikleri kurmaktır. Bu kapsamda, Erasmus+ ve diğer değişim programları aracılığıyla öğrencilerimize yurtdışında eğitim alma ve farklı kültürleri tanıma fırsatları sunuyoruz. Aynı zamanda, uluslararası akademik ve araştırma işbirlikleri sayesinde, öğretim üyelerimizin bilgi ve deneyimlerini zenginleştiriyoruz.

Bu açıdan baktığımızda, bu fuar, Alanya Üniversitesi için önemli bir dönüm noktası oldu. Türk ve Kazak üniversiteleri arasındaki işbirliğini artırmak adına büyük bir fırsat sunuyor. Özellikle akademik ve kültürel projelerde ortak çalışmalar yapmak, her iki ülkenin de eğitim kalitesini ve kültürel zenginliğini artıracak. Alanya Üniversitesi olarak, bu tür etkinliklerde yer almak ve uluslararası işbirliklerini geliştirmek bizim için büyük bir gurur kaynağıdır” Ifadelerini kullandı.

Fuar kapsamında 25 Türk ve Kazak üniversitesi karşılıklı olarak işbirliği protokolleri imzaladı. Alanya Üniversitesi, Caspian Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Kazakh Ablai Khan University of International Relations and World Languages ve International Information University ile işbirliği protokolleri imzaladı. Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner’i temsilen Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Christine Farami, protokol törenine katıldı. Üniversitelerin uluslararası faaliyetlerine yönelik yeni projeler geliştirmeleri ve rektörlerin uluslararası üniversitelerin rektörleriyle görüşmek üzere yurt dışına gitmeye teşvik edilmeleri, fuarın önemli bir diğer özelliğiydi.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81