Alanya

Yöresel yemeklere yoğun ilgi

Alanya Belediyesi mutfak mirasına sahip çıkmak ve mutfak mirasını tek bir çatı altında toplamak amacı ile lisans hakkını aldığı Mutfak Mirası Alanya (Culinary Heritage Europe) sistemi çerçevesinde Alanya yöresel yemeklerinin geleneksel yöntemlerle pişirildiği Yöresel Yemek Atölyesi yeni katılımcıları ile gerçekleşti.

Yöresel yemeklere yoğun ilgi

2 Şubat 2017 21:08
-A

+A


30 kursiyerin katıldığı Alanya yerel mutfağında kursiyerler 25 çeşit yemeğin yapılışını uygulamalı olarak öğreniyor. Alanya Hep üniversitesi Gastronomi Bölümü mutfağında gerçekleşen kursta katılımcılar Alanya’ya özgü hülüklü çorba, bumbar dolması, darı çorbası, kuru fasulye , Alanya çöreği ve çeşitli ev yemeklerini yine Alanyalı ev hanımlarından öğreniyor.
Yemek atölyesi ile bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, Alanya’nın unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerinin tekrar hayat bulmasını istediklerini ve bu bağlamda katılımcılar ile şimdiye kadar toplam 13 kurs düzenlediklerini belirtti.  Erdoğmuş , ‘Kurslara ev hanımları yoğun ilgi gösteriyor. Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel mutfak kültürünü korumak ve yaşatmak için son derece kararlı bir yaklaşımla projeyi bire bir takip ediyor. Alanya mutfağı çok kısa bir zamanda ulusal düzeyde de tanınan ve kabul gören bir yöre mutfağı haline gelebilecek zenginlikte. Yöresel yemek kursunda yerli ve yabancı hanımlar ve beyler bulunmakta. Ücretsiz olan kurslarımız oldukça keyifli ve verimli geçiyor’’ dedi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2891 Oy (%71)

  • Hayır : 1164 Oy (%29)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE