Antalya

Gazipaşa'dan Akdeniz'e yayıldı

İlk kez 2014 yılında Gazipaşa'da deneme ekimi yapılan Pitaya ürününe talep gelince Mersin ve Adana'da da dikilmeye başladı.

Gazipaşa'dan Akdeniz'e yayıldı

27 Ekim 2016 08:12
-A

+A

İlk kez 2014 yılında Gazipaşa'da deneme ekimi yapılan Pitaya ürününe talep gelince Mersin ve Adana'da da dikilmeye başladı. Yüksek getirisi, yetiştirilmesi esnasında ilaç ve kimyasal gübre kullanılmaması, 1 yılda meyveye oturması ve meyvenin tanesinin 11- 16.5 lira arasında alıcı bulması nedeniyle Pitaya, üreticinin ilgisini çekti. Ziraat Mühendisi Uysal Aslan Ulu, alternatif ürün arayışı içindeyken halk arasında ve Uzakdoğu'da 'Ejder meyvesi' olarak bilinen Pitaya'nın Akdeniz iklimine uygun olduğunu ve bölgede yetişebileceğini öğrendiklerini söyledi. Ulu, Antalya'da üretici Mehmet Tanrıverdi ile irtibata geçerek Erdemli'de 1 dönüme deneme dikimi yaptıklarını ve beklenilenden daha fazla ürün elde ettiklerini söyledi. Anavatanı Vietnam olan Pitaya'nın Avrupa'da Dragon yani Ejder meyvesi olarak bilindiğini belirten Ulu, şöyle dedi: “Meyve bölgede beklentimizin üstünde uyum sağladı ve verimi de son derece iyi oldu. Rahatlıkla pazarlanan ve ilk hasatta elde edilen 800 meyve büyük marketler zincirine tanesini 11-16.5 liradan sattık."
Tropikal meyve üreticisi Mehmet Tanrıverdi ise, fide dikilmesinden 3 yıl sonra daha fazla ürün almayı beklediklerini belirtti.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2451 Oy (%73)

  • Hayır : 890 Oy (%27)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE