Turizm

‘Turist sayısı 10 milyona ulaştı’

‘Turist sayısı 10 milyona ulaştı’

28 Kasım 2017 19:29
-A

+A

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son günlerde dövizde yaşanan dalgalanmaların moralleri bozduğunu ifade etti. Tarım ihracatında narenciyede durumun kötü olduğunu dile getiren Çetin, "Ekim ayında Türkiye'nin domates ihracatı yüzde 46 oranında artmıştır. Türkiye rakamını veriyorum, çünkü artık bizim meyve ve sebzemizin önemli kısmı diğer iller üzerinden ihracata gitmektedir" dedi. ATSO'nun Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısına Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da konuşmacı olarak katıldı. Meclis toplantısının ardından 2017 yılı Antalya’nın "Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Ödüllü Yarışması’nda dereceye giren kadınlara plaket sunumu gerçekleştirildi.
Bir süredir çalışmalarını yürüttükleri ATSO Avantaj Kart projelerinin belli bir aşamaya geldiğini belirten Çetin, "Yeni üye kartlarımıza ATSO Avantaj Kart fonksiyonu yükledik. Bu karta sahip üyelerimize birçok sektörde indirimli alışveriş imkanı sunulmaya başlanmıştır. Odamız web sayfasında karta indirim yapan firmalarımızın adını yayınlıyoruz. ATSO üyelerine indirim sunmak isteyen üyelerimizden de Kurumsal İletişim Birimimize başvurmalarını istiyoruz. Avantaj kartın bir hedefi üyelerimiz arasındaki ticareti geliştirmektir. Bu tür çalışmalar üyemiz sahip çıktığı oranda daha başarılı olacaktır. Gelecekte bu sistemin çok daha kapsamlı kullanılabileceğine inanıyorum" diye konuştu.
Turist sayısında Gazipaşa ile birlikte 10 milyona ulaştıklarını söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, "Geçen yıl kayıtlı istihdamda yüzde 9 azalma vardı. Bu yıl çalışan sayısı yüzde 10, esnaf ve işveren sayısı yüzde 8 artmış durumda" dedi.
Tarım ihracatında sebzede durumun iyi olduğunu, fakat narenciye ihracatının kötü olduğunu dile getiren Çetin, "Ekim ayında Türkiye'nin domates ihracatı yüzde 46 oranında artmıştır. Türkiye rakamını veriyorum, çünkü artık bizim meyve ve sebzemizin önemli kısmı diğer iller üzerinden ihracata gitmektedir. Göstergelerin geçen yıla göre daha iyi olduğuna kuşku yoktur. Buna rağmen son günlerde birçok sektörümüzden işlerin yavaşladığına veya iyi olmadığına dair çok şikayet gelmektedir" ifadelerini kaydetti.
Gelecek yıl turizmde tahminlerin son derece olumlu olduğunu söyleyen Çetin, bazı tur operatörlerinin erken rezervasyonlarında yüzde 40’a varan artışların göründüğünü söyledi. Başkan Çetin, "İngiltere pazarında Türkiye yükseliştedir. İspanya’da fiyatların yükselmesi nedeniyle Almanya pazarında tur operatörlerinin karları Türkiye’ye bağlı hale gelmiştir" dedi.
Konuşmaların ardından 2017 Yılı Antalya’nın "Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Ödüllü Yarışması"nda dereceye giren kadınlara plaketleri verildi. 6’ncısı yapılan yarışmada Yenilikçi İş Fikrinde, Yöresinde Fark Yaratan, Sosyal Girişimcilikte ve Dijital Dönüşümde Fark Yaratan kadınlar adlı 4 kategorlerde ödül verildi. Yenilikçi İş Fikrinde Kadın kategorisinde Begüm Kaya ve Gülseren Evcen "Sandıktan Ekonomiye" düşüncesiyle birinciliği elde etti. Yöresinde Fark Yaratan Kadın kategorisinde, Zülfiye Nur Sağlamer, “Sosyal Girişimcilikte Kadın” kategorisinde, Hülya Bostanoğlu, “Dijital Dönüşümde Kadın” kategorisinde Gökçe Sarsılmaz birinciliği elde etti.
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

En fazla tercih Antalya

En fazla tercih Antalya

21:11 - 8 Aralık 2017

BUNU HAK  EDİYORUZ

BUNU HAK EDİYORUZ

20:03 - 28 Kasım 2017

Sunprime yine kürsüde

Sunprime yine kürsüde

23:47 - 27 Kasım 2017

Sosyal medyada zirveye oturdu

Sosyal medyada zirveye oturdu

19:47 - 21 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2919 Oy (%67)

  • Hayır : 1418 Oy (%33)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE