Siyaset

'Bu sistem tek adam rejimidir'

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Antalya Milletvekili Aday Adayı olan Dişhekimi Murat Özçelik, Başkanlık sistemini de içeren Yeni Anayasa ile ilgili değerlendirme yaptı.

'Bu sistem tek adam rejimidir'

26 Aralık 2016 22:57
-A

+A

 Özçelik, "Bu teklifle başkanlık sistemi mi öneriliyor? Hayır.Başkanlık sistemi sert kuvvetler ayrılığına dayanır. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden tamamen ayrıdır. Birbirlerini denetleme mekanizmaları vardır. Önerilen sistemde ise bütün yetkiler tek kişinin (Cumhurbaşkanının) elinde toplanıyor. Bu sistem bir başkanlık sistemi değil, açıkça diktatörlük, tek adam rejimidir" dedi.
'YAPILMAK İSTENEN REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR'
Açıklamasına devam eden Özçelik şunları söyledi: "Yapılmak istenen bir rejim değişikliğidir. Türkiye'de siyasal rejim, demokrasi eksikleri olmakla birlikte demokratik cumhuriyettir. Bu değişiklik demokrasi eksikliğini gidermeye dönük değil, tam tersine eksik demokrasiyi de sonlandırıp, otoriter-totaliter bir diktatörlüğün anayasal zemini oluşturuluyor. Cumhuriyet rejimi, kurulduğu günden buyana egemenliği Saraydan alıp halka verme ve demokratikleşme çizgisini benimsemiştir. Bu ise açık bir karşı devrim hareketi olarak, egemenliği tekrar halktan alıp Saraya bir kişiye verme girişimidir. Bu nedenle yapılmak istenen basit bir hükümet değişikliği değil, bir rejim değişikliğidir." - Mert CANTÜRK
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2893 Oy (%71)

  • Hayır : 1183 Oy (%29)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE