banner10

Turizmciler Lavrov'un gelişini değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov 1 Aralık Alanya’ya gelecek. Lavrov, Çavuşoğlu ile 2017'nin başında düzenlenecek Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi'ne hazırlık çalışmalarını Alanya'da görüşecek.

Turizmciler Lavrov'un gelişini değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov 1 Aralık Alanya’ya gelecek. Lavrov, Çavuşoğlu ile 2017'nin başında düzenlenecek Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi'ne hazırlık çalışmalarını Alanya'da görüşecek.

29 Kasım 2016 Salı 10:10
Turizmciler Lavrov'un  gelişini değerlendirdi
 Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından bu önemli ziyaret turizmcileri gelecek sezon için bir hayli umutlandırdı. Görüşlerini aldığımız turizmciler, Lavrov’un Alanya’ya gelişi ile ilişkilerin çok daha iyiye gideceğini ve 2017 sezonunda Rus turistlerin özledikleri Alanya’ya akın edeceklerini söylediler. Turizmciler, Çavuşoğlu’nun Türk turizmine ve Alanya’ya verdiği önemi göstermesi acısından da örnek bir hareket olduğunu ifade ederek Çavuşoğlu’na teşekkürlerini ilettiler.


- Burhan Sili
RUSLARIN ÖNÜ AÇILDI
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi olayının ardından Türkiye’ye Rus turistinin gelmesi tamamen kesilmişti. Ancak 2016 Ağustos ayında alınan bir karar ile yapılan görüşmeler neticesinde Rus misafirlerimizin Türkiye’ye tekrar gelmeleri noktasının önü açıldı. Akabinde ciddi bir taleple karşılaştık. Bu yıl sezon boyunca bir önceki sene Antalya’ya gelen Rus turist sayısının yüzde 10’nu bölgemizde ağırlayabildik” dedi.
ALANYA İSMİ ÖN PLANDA OLACAK
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Alanya’ya gelişinin çok önemli olduğunu vurgulayan Sili, “Ancak sadece turizm temasları sadece geliş ve gidişlerle alakalı bir konu değil. Hükümet politikaları ile akalı bir konu, önü açılmıştır. Lavrov’un Alanya’ya gelişi de mutlaka son derece olumlu bir katkı sağlayacaktır, diye düşünüyorum. Özellikle de Lavrov’un buraya gelmesi burada ağırlanması Alanya isminin, Alanya ürününün Rusya’da ses getirmesi anlamında, son derece önemli bir gelişmedir. Rusya pazarında özellikle Rus misafirlerimizin, bu noktada Lavrov’un gelişi tanıtım ve imaj anlamında son derece önemlidir.” diye konuştu.
LAVROV İLE ŞÜPHELER ORTADAN KALKACAK
Güvenlik anlamında Rus misafirlerimizin kafalarında da istifhamları olduğunu düşünmediğini ama Lavrov’un gelişi ile kafalardaki soru işaretinin tamamen kalkacağını da sözlerine ekleyen Sili, “Rus misafirlerimizin güvenlik açısında şüpheleri ve endişeleri varsa dahi Lavrov’un gelişi, burada ağırlanması ve dönüşüyle birlikte bunlarında tamamının ortadan kalkacak. Lavrov’un gelişinin imaj ve algı anlamında da büyük katkısı olacak. Bu konuda emeği geçen başta Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

- Şükrü Cimrin
2017 SEZONU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Uçak krizinden sonra Rusya ile sıkıntılı bir döneme girildiğini söyleyen Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise, “Özellikle güvenlik endişe ile Avrupa’da da sorun yaşadığımız bir dönemde Rus misafirlerinin eksikliği fazlasıyla hissettik. Bu güvenlik endişesi yavaş yavaş ortadan kayboluyor ama bir anda geçecek gibi değil. Fakat Rusya ile kısa sürede tekrar yaraların sarılmış olması, tekrar iyi ilişkilerin oluşturmuş olmamız 2017 sezonun için çok çok önemli” dedi.
ÇAVUŞOĞLU’NDAN ÖRNEK BİR HAREKET
Rus halkının, kendi liderlerinin ve siyasetçilerinin diğer ülkelere bakışlarından etkilendiklerini ifade eden Cimrin, “Rusya Lideri Vladimir Putin'in Türkiye’ye bakışı, bu konu hakkında verdiği demeçler ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bakış acısı Rus halkının da tatil trendlerinin beklentilerini etkileyebiliyor. Sergey Lavrov’un Alanya’ya gelecek olması ve misafir edecek olmamız, şimdiden Rus pazarında yer almaya başladı. Bu Alanya’nın destinasyon olarak öne çıkması için çok önemli. Bilindiği üzere büyük tur operatörleri Alanya-Gazipaşa Havalimanı ile ciddi olarak ilgileniyorlar. Buraya uçuş planlıyorlar. Lavrov’un Alanya’ya gelişi ile ilçemizi ön plana çıkarmamız diğer operatörlerinde dikkatini çekecektir. Alanya için çok büyük kazanımdır. Aynı zamanda Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk turizmine ve Alanya’ya verdiği önemi göstermesi acısından örnek bir harekettir. Bizler için büyük bir kazanın olacak.”


3,5 MİLYON RUS TURİSTİ ZORLAYABİLİRİZ
2017 sezonunda Türkiye gelecek Rus turist sayısının rakamsal olarak en az 3 milyon olarak hesaplandığını da söyleyen Cimrin,” Şuanda Antalya ve Alanya bölgesinde Rus operasyonu devam ediyor. Biliyorsunuz yaşanan sıkıntılardan dolayı çok geç başlandı. Eylül ayının başlarından operasyon başladı. Havalarında iyi gitmesiyle beraber operatörler Rus operasyonuna devam ediyorlar. Özellikle Antalya bölgesinde yoğunlaşmış vaziyette şuanda bile biz Rus misafirlerimizi alıyoruz. Gelecek sene için konuşacak olursak, tabi Rus misafirlerimiz Türkiyesiz bir tatili beğenmediler. Fiyat ve kalite bakımından Akdeniz çağında bizden daha kaliteli ve iyi bir ürün yok. Biz bunu böyle dile getiriyoruz. Avrupa’da kabul ediyor. Rus misafirlerimiz içinde çok ulaşabilir noktadayız. Buradaki her şey dahil sistemi benzeri faktörleri diğer ülkelerde bulamadıklarını da gördüler.  Seneye inşallah bu 3 milyon Rus misafir altına düşmeyiz ve 3.5 milyon daha da üzerine zorlayabiliriz. Şuanda ekonomi tam olarak düzelmedi ama daha bir stabil gidiyor. Rusya’da bununda pozitif ektileri yaşanacak. Avrupa’dan kaybımızı istihdam satın alma, iş gücü ve esnafımızın da rahat edebilmesi için, Rus pazarındaki açığı önemli ölçüde inşallah kapatacağız” dedi.      

- Anjelika Anzhela
BİZ KARDEŞİZ, AYRILMAZ BİR ÜLKEYİZ
Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela ise 2016 turizm sezonunun Türkiye ve Rusya’nın acısından çok kötü bir dönem geçirdiğini söyledi. Anzhela,” Uçak krizinden dolayı bu sezon çok kötü geçti. Fakat önemli olan ise bugün nerede olduğumuz. Biz her fırsatta 2 ülke arasında kardeş ve dost olduğumuzu belli ettik. Bu karşılıklı konuşmalarda ve anlaşmalar da belli oldu. Türkiye ve Rusya kesinlikle kardeşiz ve ayrılmaz bir ülkeleriz” dedi.
‘YAŞASIN ALANYA, LAVROV GELİYOR’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Alanya’ya gelişinin çok önemli olduğuna değinen Anzhela, “Lavrov’un Alanya’ya gelmesi Türkiye için çok güzel bir adım oldu. Geçtiğimiz dönemlerde oluşan güvensizlik, artık ortadan kalkacak ve bundan sonraki dönemlerde daha iyiye gideceğiz. Nasıl eskiden kardeşçe ve dostlukça yaşıyorsak yine eskisi gibi olacağımıza işaret ediyor. Tabiî ki buna ikili ilişkilerin düzelmezsindeki en büyük katkı Dışişleri Bakamız Mevlüt Çavuşoğlu ve ülke liderlerimizin çalışması sonucunda oldu. Lavrov’un buraya gelmesi, Ruslar için çok güven verici olacak. Çünkü Alanya’da binlerce Rus vatandaşı yaşıyor ve ev, konut sahibi oluyorlar. Bizler kötü olamayız. Onun için Lavrov’un gelişi 2017 sezonunda da olsun ilerleyen sezonlarda da olsun, bizim için çok güzel olacak” diye konuştu.
Daha önce yabancıya emlak satışı konusunda Almanya, Norveç diğer ülkeler önde giderken, şimdi Ruslar öne geçti. Çoğunlukta Alanya’da Rusya’dan gelen vatandaşlar konut alıyor. Tabiî ki Lavrov’nun Alanya’ya gelişine benim gözlemlediğim kadarıyla sosyal medya üzerinde Rusya’da ve burada yaşayan Rus vatandaşlar çok seviniyorlar. Yaşasın Alanya Lavrov geliyor, bizim insanımız geliyor şeklinde bir birlerine tebrik mesajları iletiyorlar ve bu olaya çok seviniyorlar” dedi.

- Harun Altop
2017 SEZONUNDAN ÜMİTLİYİZ
Alanya’da 2007 yılından beri yabancı konut satışı ile uğraşan ve yüzde 90 oranda Rus müşterilerine hitap eden Altop Real Estate Genel Müdürü Harun Altop da,  “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Alanya’ya gelişi olumlu yönde ses getirecektir” dedi.  Altop,  şöyle konuştu: Rusya halkı gündemi yakından takip ediyor. Gerek sosyal üzerinde gerekse basın yayın organlarından, Lavrov’un Alanya’ya gelişi olumlu yönde ses getirecektir diye tahmin ediyorum. Bu tarz ikili görüşmelerde iki ülkedeki vatandaşlar arasında olumlu rol oynayacaktır. Bu sezon oldukça kötü geçti. Sadece emlak sektörünü değil, turizm sektörünü de genel anlamda vurdu. Rusya ile aramız yaşanan sıkıntılardan dolayı charter seferleri iptal edildi. Buraya gelen Ruslar devamında emlak yatırımı yapmak istemediler. Bunlarla ilgili gelişmeler yaşamıştık. Şuanda bu olumsuz durumlar yavaş yavaş çözülüyor. Lavrov’unda buraya gelmesi olumlu hareketlerden biri, umarım daha iyiye gidecektir. 2017 sezonu ile ilgili ümitliyiz. Temellimiz geçtiğimiz sezondan daha iyi bir sezon geçireceğiz. Rusya’daki panterlerimizde bu konuyla alakalı oldukça güzel gelişmeler paylaşıyorlar bizlerle daha iyiye gideceğimize inanıyoruz.”
Son Güncelleme: 28.11.2016 21:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner12

banner11