Turizm

Ruslar Türkiye'yi özledi

Turizm Araştırmaları Derneği- TURAD'ın Armada İstanbul Old City Hotel'de düzenlediği "Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayındaki konuşmacılarından biri olan Rusya uzmanı gazeteci Hakan Aksay, Türkiye ve Rusya ilişkilerini özetleyerek, kriz dönemime ilişkin tespitlerini anlattı. Aksay, Rusların tatil eğilimlerine de değinerek bu yıl için öngörülerini paylaştı.

Ruslar Türkiye'yi özledi

15 Şubat 2017 21:56
-A

+A


Rusya'da Putin'in göreve gelmesinden sonraki yıllarda ikili ilişkilerde iyi bir döneme girildiğini ve 2011'de altın çağımızı yaşadığımızı ifade eden Aksay, sonrasında ufak tefek krizler yaşansa da bunların turizme ve diğer iş alanlarına yansımadığını söyledi. Rusya ile ilişkilerde dönüm noktasının Rusya'nın Nisan 2015'te Suriye'de fiilen savaşa girmesi olduğunu vurgulayan Aksay, iki ülke arasındaki ilişkiler gerilirken, rakamlarda da düşüş yaşanmaya başladığını ifade etti.
24 Kasım 2015'te Türkiye'nin Rus uçağınıdüşürmesinin dönüm noktası olduğunu kaydeden Aksay, şöyle konuştu: "Birkaç saniyelik bir hadisenin, ilişkileri nasıl derinden etkileyeceğini gördük Yaklaşık 8 ay süren çok sıkıntılı bir sürece girdik. Rusya bu süreçte diplomatic temsilcilikleri kapatmak ya da aynı yolda cevap vermek gibi çok sert adımlar atmasa da, yine de ekonomiyi iki ülke insanının ilişkilerini derinden vuracak pek çok adım attı.
2016 Haziran ayında Türkiye'nin attığı adımların ardından ilişkiler yumuşamaya başladı ve Aralık ayında Putin ve Erdoğan'ın bir araya geldi. Konuşmanın içeriğini tam oalrak bilemesek de, önemli konuşmalar yapılmış oalcak ki bu görüşemden sonra Türk-Rus ilişkileri özellikle askeri ve siyasi alanlarda adeta depar attı.
Konuşmasına Türkiye-Rusya turizm ilişkilerini değerlendirerek devam eden Hakan Aksay, "Hangi Rus'la konuşsam duyduğum şey 'Türkiye'yi özledik' oluyor. Bu sebeple rezervasyonlarda iyimserlik verici oranlara ulaştık. Ancak bunun yanında, Rusya'nın Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarına dönük yaptığı uyarılar var. Bu süreçte kritik tarihin referandumun gerçekleşeceği 16 Nisan olduğunu düşünüyorum. Bu sürece doğru gerilimlerin artmasını beklemek makul olacaktır" dedi.
Rusya'da yaşanan ekonomik krizden dolayı dolayı yurt dışına çıkan Rus turist sayısının arttığını ifade eden Aksay, Rus iktidarın neredeyse baskıya varacak ölçüde Rusya içinde tatil yapılmasını teşvik ettiğini de vurguladı. İç turizme dönük propagandanın sonuç verdiğini ve Kırım ve Soçi'ye giden turist sayısının önemli oranlarda arttığını belirten Aksay, şöyle konuştu:
"2016'ya dair yapılan bir anket, Türkiye Mısır'ın kapalı olduğu tabloda Rusların yüzde 50'sinin tatile çıkmadığını, tatile çıkan yüzde 50'nin yüzde 46'sının kendi yazlığına gittiğini, yurt dışına gidenlerin oranının ise yüzde 6 olduğu görülüyor. Rusya nüfusunun 144 milyon olduğu göz önüne alınırsa, bu aslında oldukça düşük bir sayı. Beklentiler, önümüzdeki yıl 8-8.5 milyon Rus turistin yurt dışına çıkacağı, bunun da yaklaşık 3'te 2'sinin Mısır ve Türkiye'ye gideceği yönünde."
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2844 Oy (%74)

  • Hayır : 974 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE