Yazar

MehmetEmin@haberalanya.com.tr

1 makale bulunmakatadır

YAPRAK DÖKÜMÜ

20:24 - 21 Kasım 2016

+A

-A

“Aramızdan ayrılan, Alaiyeli Alanyalılar”
Yine bir hazan mevsimi geldi. Şehrin her tarafında muhtelif neviden ağaçların yaprakları yerlerde bir oraya bir buraya savrulup duruyor. Her mevsimin farklı bir güzelliği var, ama göz mevsimi gelince insanları fizyolojik, psikolojik durumları çok farklı oluyor.
Kimi zaman duygusal hüzünlü, bazen karamsar, bazen de ümitli…
Ama her daim tevekkül olmalı insan! Cenabı Mevlam en mükemmel olarak, biz insanları yaratmış. Kendisine kulluk etsinler, karşılığında şükür etsinler, hayırlı nesiller yetiştirsin iyi insan olsun diye… Akıl vermiş, fıkır vermiş… Birde iyi dost olsunlar, topluma insanlığa yardımcı olsunlar..
Çok şükürler olsun ki bizler çok şanslıyız. En iyi ülkede çok güzel bir şehirde Müslüman bir anadan, babadan doğmuş ve büyümüş ve yaşamaktayız. Doğmak, büyümek, yaşamak hak ve gerçek, ölüm ve ona inanmakta en büyük gerçek. Her doğan canlı zamanı gelince ölecektir. Çünkü bu ilahi bir kuraldır.
Alanya’mızda da son birkaç yıldır hazan mevsimi uzun sürdü.
Babalarımız, annelerimiz, büyükten küçüğe dostlarımız birer, birer aramızdan ayrıldılar.  
Fani dünyadan baki dünyaya göç edip gittiler. Hepside bu şehre vefa borcunu ödemiş orijinal Alaiyeliler. Kimi çiftçi, kimi esnaf, kimi memur ve amir ama hepside Alanya sevdalısı marka olmuş insanlar…
1920-190 arası doğumlular neredeyse hiç kalmadı, gibi bir şey… Kalanlarda evinden bağından çıkmaz oldular. Onları ziyaret edip gönülleri, dualarını almakta bize boyun borcu oldu… İbrahim Hakkı’nın bir sözü var,” Senden büyüklere itaatli ve saygılı ol ki,  senden küçükler seni saysınlar” demiş.

Ölüm kime yakın? ‘Yaşlıya hastaya derler, ama  aslında ölüm sırası gelene yakın fakat zamanı bir gariptir bilinmez….

“BABAMIN DOSTLARI”

Son birkaç yıl içinde babamın yakın dostları da birer, birer gittiler. Bu yazıyı yazma sebebim babamın kadım dostu Nevzat Şifa amcanın aramızdan ayrılması oldu. Oda babam gibi 1926 doğumlu idi. Ali Nazım Şifa efendi, dedem tellaloğlu, Hulüsi efendinin en iyi arkadaşı imiş.
Beraber harbe iştirak edip, çok hüzünlü günler geçirmişler. Nevzat amca babamla, ben ve ağabeyim oğulları Reyhan, Ali ve Mehmet Şükrü kardeşlerle beraber büyüdük. Ticaret yaptık. Şimdilerde çocuklarımızda beraber arkadaşlar. Velhasıl dört kuşak dostluğumuz devam etmekte… Nevzat Şifa amca hayırseverliliği, kültüre inancı ile nezih bir hayat yaşadı. Giyimi kuşamı ve mütevazıliliğiyle örnek bir beyefendiydi Allah rahmet eylesin, cennet mekanı olsun. Şöyle hafızamı birkaç sene geriye doğru zorlayınca kimler, kimler gitmişte bizler sanki unutmuşuz. Hepsi baba dostu, ata dostu Alaiyeliler. Hatırıma ilk gelenler; Ahmet Sağlam Mustafa Koç, Mehmet Koç, Emin Sarıkadıoğlu, Sağralinin Mehmet Sevimler, Alaaddin Akman, halamın oğlu Şerif Turan, Şevki Tokuş, Şekerci Mustafa Uçak, Emin Dalabumaz, Tevfik Akçalı, Ahmet Akçalı hoca, Kemal Hacıkura, Halit İlhan, Mahmut Paşalioğlu, Mehmet Kumaş, Kerim Yaylalı, Süleyman Ünlü, Kerim Taşkıran, Hasan Aydıncı, Hüseyin Sarı, Kerim Darı, Mustafa Köseoğlu…
Biraz daha genç kesimler; Ali Fidancı, Mehmet Uçak, Bahri Ergün, Lütfi Demirağ, Vehbi Turan, Arif Zamanoğlu tabi Milletvekilimiz Hayrı Doğan abim unutulur mu… Yaveri arkadaşı Mehmet Ali Uysal’da Çarşının neşesi Osman Çapak, Dr. Tevfik Can abimiz. Hasan Bamyacı hoca unutulur mu hiç…
Benim ilk okul arkadaşı Şen Faytoncu’nun oğlu Hüseyin Arıkan, Dükkan komşum Cemal Balta, sanki yanımızda gibiydi. Büyük teyzelerimiz; Şerife Müderisoğlu, Ayşe Melahat, Türkan Hacıhasanoğlu, Fatma Ahçı, Naciye Dizdaroğlu, Nebahat Şifa, Sebahat Aydoğan ve isimlerini hatırlayamadığım daha nice ana, baba dostu Alanyalılar… Bizlere düşen  görev onları Fatihalarımız, dualarımızla anmak olmalı. Sonuç olarak “ hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahrete çalışmalıyız. Zaten bir avuç kalmış birbirimizi sevmeli, saymalı dostlarımızı unutmamalıyız.

“İki dost bir birinin yanına varmaya, varmaya düşman olur.”
İki düşman bir birinin yanına vara, vara dost olur.”
Sizleri biraz geriye götürmek için bazı nostaljik resimler paylaşıyorum.

İŞTE O RESİMLER;
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE