Turizm

GZP’de %47’lik artış

 GZP’de %47’lik artış

29 Haziran 2017 02:56
-A

+A

Ramazan Bayramı tatilinde GZP’de yoğunluk yaşandı. Bayram tatilinin kısa olmasına rağmen, geçen yıl uzun olan tatil rakamlarının üstüne çıkıldı. Geçen yıla oranla iç hatlarda %47’lik artış yaşandı. Dış hatlarda da artış %7 olarak yansıdı.  
 
 
Gazipaşa – Alanya Havaalanı (GZP) Ramazan Bayramı’nda büyük yoğunluk yaşadı. Yılbaşından bu yana Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri ile yurtdışından yeni uçuşların başladığı ve bu sayede hareketliliğin yaşandığı GZP’de bayramda hareketlilik daha da arttı. Pobeda, Coral,Azurair, Anex Tour ve SunExpress uçuşları ile turizmci memnuniyet yaşamıştı. Mayıs ayında hava yoluyla gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37’lik artış olmuş ve 2014 yılı rakamlarına yaklaşılmıştı. 
GEÇEN YILI SOLLADI
Bayram tatilinin kısa olmasının geçen seneki ivmeyi yakalamakta sorun oluşturacağını söyleyen turizmciler, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkartılmasını istemişti. Ancak açıklanan rakamlar tam aksinin yaşandığını ortaya çıkardı. Ramazan Bayramı tatilinin 27 Haziran Salı günü sona ermesine rağmen bu yılki rakamlar geçen yıl 9 gün süren bayram tatili rakamlarını geride bıraktı. 24 Haziran Cumartesi arife günü de dahil 4 günlük iç hat 7 bin 978; dış hat ise 9 bin 147 oldu. Tatilin 9 günlük olduğu geçen yılki bayramda ise arife günü de dahil 4 günlük iç hat 5 bin 418; dış hat 8 bin 484 yolcu olmuştu. 
RAKAMLAR ARTACAK
Geçen yıl bayram tatiline göre bu yıl iç hatlarda 2560 yolcu; dış hatlarda 663 yolcu fazla uçtu. Artış oranlara iç hatlarda %47; dış hatlarda %7 olarak yansıdı. 13 Haziran’da Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Gazipaşa Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 4. Geleneksel İftar Buluşması’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, devasa projeler, yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Gazipaşa Havalimanı artık bölgeye yetmiyor. Terminal binasını ve yolunu genişleteceğiz” demişti. Çavuşoğlu’nun sözü memnun ederken, GZP’nin büyümesi ile bu rakamların daha da artacağı vurgulandı. 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2890 Oy (%72)

  • Hayır : 1122 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE