Eğitim

Elele vererek okumayı öğreniyorlar

Elele vererek  okumayı öğreniyorlar

5 Temmuz 2017 01:06
-A

+A

Alanya’nın Şekerhane Mahallesi'nde geçtiğimiz yıl faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede yakaladığı ivmeyle adından sıkça söz ettiren Özel Elele Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalara devam ediliyor.
 
Kuruma devam eden engelli bireyler, günlük yaşam, sosyal hayat gibi alanların yanı sıra, sınıflarda yapılan çalışmalarda okuma yazma ve matematik becerilerini de kazanma fırsatı buluyor. Konuyla ilgili kurumdan yapılan açıklamada, özel bireylerle gerçekleştirilen akademik çalışmaların önemine değinildi. Kurumda birçok engel grubundan öğrenci bulunduğu vurgulanan açıklamada, özellikle zihinsel engelli bireylere okuma yazma öğretiminin zor olduğu, ancak doğru yöntem ve teknikler kullanıldığı zaman başarıya ulaşıldığı kaydedildi. Açıklamada, "Kurum olarak özel eğitimde yapılan çalışmaları her zaman bir bütün olarak gördük ve bu doğrultuda hareket ettik. Tüm sınıflarımızda her öğrencimizle bu yönde çalışılıyor. Özel bireyler, engel durumlarına göre okuma yazma becerisini kazanabiliyor. Tabi bu noktada önemli olan, bireye uygun yöntem ve tekniklerin kullanılması. Okuma yazma öğretiminde belirli bir zaman dilimi biçilmesi de zor. Her öğrencinin engel durumlarının yanı sıra kendine has kişisel özellikleri de var. Bu özellikler becerilerin kazanılmasına olumlu yansıyabildiği gibi olumsuz da yansıyabiliyor" denildi. 
SABIR VE İNANCIN ÖNEMİ
Her engelli bireyin mutlaka beceri kazanacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Hafif düzey zihinsel engelli bir birey okuma yazma becerisini daha hızlı kazanabilirken, orta ve ağırlarda bu çok da kolay olmayabilir. Buna karşın, orta ve ağır zihinsel engele sahip bireyler akademik becerilerin haricinde günlük yaşam, öz bakım, sosyal hayat gibi konularda ilerleme kaydedebilirler. Özel eğitimde sabır çok önemlidir. Ailelerimizin, öğretmenlerimizin kararlı ve sabırlı olmaları, çocuklarımızda gelişim kaydedilmesinde büyük rol oynar. Elbette özel bir çocuğa sahip olmak ve ona bir takım becerileri kazandırmak kolay değil. Ancak sabırla, inanç ve azimle mutlaka belirli bir seviyeye gelinebilir."
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

TED meşalesi  89. kez yandı

TED meşalesi 89. kez yandı

19:51 - 21 Eylül 2017

ALKÜ 10 bini aştı

ALKÜ 10 bini aştı

19:43 - 21 Eylül 2017

Bil Koleji’nde ilk zil heyecanı

Bil Koleji’nde ilk zil heyecanı

19:53 - 20 Eylül 2017

ULUSLARARASI  OLMA YOLUNDA

ULUSLARARASI OLMA YOLUNDA

20:21 - 19 Eylül 2017

ÖHEP'te ilk ders zili çaldı

ÖHEP'te ilk ders zili çaldı

20:01 - 19 Eylül 2017

Miniklerden başkana ziyaret

Miniklerden başkana ziyaret

22:19 - 18 Eylül 2017

Bahçeşehir’de Görkemli Tören

Bahçeşehir’de Görkemli Tören

14:29 - 18 Eylül 2017

‘Okul korkusu, kabus olmasın!’

‘Okul korkusu, kabus olmasın!’

20:27 - 17 Eylül 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2810 Oy (%74)

  • Hayır : 962 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE

                  AYNA MAGAZİN