Siyaset

‘Hükümet bu çığlığı duysun’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, sosyal medya üzerinden örgütlenerek Kumluca, Serik ve Aksu gibi merkezlerden gelip Antalya Toptancı Hali önünde eylem yapan üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

‘Hükümet bu  çığlığı duysun’

21 Kasım 2016 19:56
-A

+A

Antalya Valisi ile görüşerek eylemcilere izin verilmesini sağlayan Budak, üreticinin yanında olduklarını vurguladı. Girdilerin yüksekliği ve fiyatların düşüklüğünden yakınan üreticilerin sesine kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan Budak, turizmdeki gerileme ve ihracattaki daralmanın en fazla üreticiyi vurduğunu, tarlasını ekmeyenlerin daha kârlı olduğunu kaydetti.
‘SORUNU TBMM'YE TAŞIYACAĞIZ’
Budak, “Girdi maliyetleri giderek artıyor ama ürün fiyatları yerinde sayıyor. Neredeyse son 10 yıldır tablo aynı. Üretici ‘Fideyi 1.5 TL’ye alıyoruz, domates 1 TL bile etmiyor’ diyor. Mazot 2010’da 3.08 TL idi, bugün 4.24 TL oldu. Hal fiyatlarına bakıyorsunuz, domates 80 Kuruş ila 1 TL, salatalık 90 Kuruş, kabak 80 Kuruş. Portakalın kilosu 1 TL'de sayıyor. Fiyatlar yerlerde sürünüyor. Bu fiyatlara üretici alın terinin karşılığını alamaz. Fiyatlar bu düzeye gerilemesine karşın alıcı yok. Tüccar mal almıyor. Çünkü ihracat yapılamıyor. Ürünler tarlada, meyveler ağaçta kalıyor. Üreticilerimiz ‘Ekmeyen daha kârlı’ diyor. Üreticilerin taleplerini ve eylemini TBMM’ye taşıyacağız” diye konuştu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2883 Oy (%72)

  • Hayır : 1096 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE