Alanya

%50 AZALDI

Kötü geçen 2016 yılına yönelik işyeri açma ruhsat sayıları ortaya çıktı. Alanya Belediyesi İşyeri Açma ve Ruhsat Servisi Müdürü Lokman Çalış’ın paylaştığı verilere göre geçen sezon bir önceki sezona göre yeni işyeri ruhsatlarında % 50 düşüş yaşandı. Açılmadığı gibi mevcut işyerlerinin bazılarının da kapandığı belirtildi.

%50 AZALDI

6 Ocak 2017 22:31
-A

+A

YENİ İŞYERİ AÇILMIYOR
2016 yılında Rusya ile yaşanan uçak krizi ve meydana gelen terör olaylarından dolayı turizm sezonu Alanyalı esnafın beklediği gibi gitmedi. Alanya'nın yaşadığı ekonomik kriz Alanya Belediyesi verilerine de yansıdı. Belediye gelirleri 2015 yılına oranla yarı yarıya azalırken açılan işyeri de yarı yarıya düştü. İşyeri Açma ve Ruhsat Servisi Müdürü Lokman Çalış, verileri paylaştı. Alanya Belediyesi 2015 yılında 1508 iş yeri açma ruhsatı verirken bu sayı 2016 yılında 818’de kaldı. Yeni işyeri açılmadığı gibi kapananların sayısı azımsanmayacak derecede arttı.

EL DEĞİŞTİRENLER VAR
Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, kendisine bağlı üyeler arasında kaçmalardan ziyade el değiştirmeler olduğuna dikkat çekerek, “Kapatan var, yarın açacak olan var, el değiştiren var. Kaçmalar çoğunlukta butik gibi diğer sektörlerde var diye duyuyoruz. Yiyecek sektöründe en çok eski adıyla beldelerde kriz yaşandı. Mesela bir beldemizde tüm lokantalar devren kiralık ya da satılık durumunda. Çarşı içinde ya da 12 ay yerliye hitap eden bölgelerde yiyecek sektörü az etkilendi. Hediyelik eşyacılar ise çok fazla kalmadı” dedi.

 AZILMIYORUZ ÇOĞALIYORUZ
Esnaf Odası Başkanı Nuri Demir, sayılarının azılmadığını tam tersi her geçen ay çoğaldığını belirterek şöyle konuştu: “Bizim esnafımızda ruhsat bakımından sıkıntı yok. Ekonomik olarak ise sıkıntı hat safhada. KOSGEP kredisi için Antalya bölgesinden 6 bin müracat yapıldı ve bunun sadece 603'ü kredi aldı. Sicili bozuklar alamadı. Tamamına verilmesi için Ankara'da gerekli girişimler sürüyor. Böyle giderse geri kalan 5 bin 500 esnafımızda kredi alabilecek. Sayın vekilimiz Sena Nur çelik ve Birlik Başkanımız Adlıhan Dere konuyla yakından ilgileniyor."
Haberin Galerisi
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2883 Oy (%72)

  • Hayır : 1098 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE