Azerbaycan Avrupa Medya Forumu başladı

Küresel Gazeteciler Konseyi'nin (KGK) düzenlediği Azerbaycan Avrupa Medya Formu başladı. Küresel düzeyde kamu diplomasisi çabalarını sürdüren KGK heyeti, forum çerçevesinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile de görüşecek

Azerbaycan Avrupa Medya Forumu başladı

Küresel Gazeteciler Konseyi'nin (KGK) düzenlediği Azerbaycan Avrupa Medya Formu başladı. Küresel düzeyde kamu diplomasisi çabalarını sürdüren KGK heyeti, forum çerçevesinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile de görüşecek

26 Mayıs 2022 Perşembe 10:54
Azerbaycan Avrupa Medya Forumu başladı

Azerbaycan Avrupa Medya Forumu kapsamında Türk devletleri ve Avrupa medyasından gazeteciler, KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim'in öncülüğünde Ermeni işgalinden azat edilen kardeş Azerbaycan’ın parçası Karabağ’ı ziyaret ettiler. Ağdam’da mayın temizleme merkezi ANAMA’da çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, Azerbaycanlı komutandan brifing aldılar. Anlaşma gereğince Ermenistan’ın verdiği mayın haritalarının doğru olmadığını ifade eden komutan, “Haritalar yanlış yerleri gösteriyor. Ermenilere güvenmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Ermeni işgalinden azat edilen Karabağ’ın Ağdam şehrinde tarihi Cuma Mescidi’nde restorasyon çalışmaları sürerken, KGK'nın konuğu Türk ve yabancı gazeteciler yetkililerden bilgi aldılar. Gazeteciler, Karabağ'ın hızla yeniden inşa edilişi ve Türkiye'nin büyük katkısını yerinde gördüler.
Azerbaycan Avrupa Medya Formu kapsamında yarın (26 Mayıs Perşembe) KGK heyeti, Türk Devletleri Teşkilatı Bilgi İletişim Teknolojileri Bakanlar Toplantısına katılacak ve Bakü TeknoFest açılışında bulunacaklar.
Heyet öğleden sonra ise Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in konuğu olacak. Ziyarette Azerbaycan- Ermenistan barış çabaları, Azerbaycan’ın küresel enerji güvenliğindeki rolü ve Karabağ’ın yeniden inşaası için yapılan çalışmalar görüşülecek.
Programın son gününde ise katılımcılar Bakü TeknoFest etkinliğine katılım sağlayacak. Azerbaycanlı bakanlarla bir araya gelecek KGK heyeti, burada Azerbaycan’ın bölgesel rolü ve turizm potansiyelini konuşacaklar. Program, akşam yemeği ile sona erecek. 


Türkiye Azerbaycan Dostluk, İş birliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) Türk gönül coğrafyasında ve bütün dünyada barışın korunması insan haklarının ve demokrasinin gelişmesi için çalışmalar yapmak gayesi ile 24 sene önce Ankara’da kurulmuştur.TADİV, amacını gerçekleştirmek için Vakıf resmî senedinde yer alan bünyesindeki “Kültür Evleri”, Uluslararası düzeyde çalışmalar yapmak üzere TABSEM adlı (Bilim Sanat Ekonomik İlişkiler Merkezi) olan düşünce kuruluşundan, ayrıca Şuşa Sanat Atölyesinden destek almaktadır.
Dünya barışı, toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre ve eğitim konularını merkeze oturtan TADİV, Azerbaycan topraklarının 30 yıla yakın Ermenistan tarafından işgal edilmesi sürecinde kamu diplomasisini aktif kullanarak hakikatlerin ortaya çıkması için uluslararası diğer paydaşlarla birlikte faal rol oynamış, medya ile daima sıcak ilişkilerini sürdürmüştür.

Akademik sempozyumlarla birlikte kültür ve sanat programlarını başarıyla gerçekleştiren TADİV Türk Dünyasının Kültür Başkenti olan Şuşa ve genel olarak Karabağ’a yönelik çok sayıda ilgi çeken projeye ev sahipliği yapmış, Karabağ’da bir Barış Ormanı kurulması için Azerbaycan Ekoloji Bakanlığına başvuruda bulunmuştur.

Karabağ Zaferi ile Azerbaycan, yeni bir döneme girdi. Hem işgalden kurtarılmış bölgelerin yeniden imarı, hem bu bölgelerin dış yatırımcıya ve turizme açılması, aynı zamanda yeni süreçte bölgesel barış için Azerbaycan’ın attığı adımlar daha da önem kazanmıştır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev liderliğinde uluslararası camiadaki sağlam yerini daha da güçlü yapan Azerbaycan, dünyanın ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu çerçevede kardeş Azerbaycan’ın yeni kalkınma projelerinin tanıtımına ve barış siyasetinin uluslararası camiada daha iyi anlatılmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfımızın ev sahipliği ve Küresel Gazeteciler Konseyi ile TABSED işbirliğinde 23-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Batı dünyasının önde gelen basın kuruluşları ve Türk Cumhuriyetleri medya temsilcilerini TADİV Azerbaycan -Avrupa Medya formunda ağırlıyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatının Şamahı’da gerçekleşecek olan toplantısı ve Teknofest Bakü’nün mevcudiyetine denk getirdiğimiz, ayrıca temel olarak Zengezur koridoru ile Karabağ’daki kalkınma faaliyetlerini esas konu olarak belirlediğimiz Medya Platformuna sekizi Batılı ülkelerden olmak üzere toplam 13 ülkeden 30 gazeteci katılım sunacaktır.

Azerbaycan hakikatlerinin Batı medyasında yer alması ve bölge barışı için TADİV olarak çağrımıza ses vererek Azerbaycan-Avrupa Medya formunda yer alan herkese teşekkür ediyoruz.
Kültürü, köklü tarihi ve misafirperverliği ayrıca ikinci Karabağ savaşında gösterdiği kahramanlık dolu hikayeleriyle zengin olan güzel Azerbaycan’da sizlerle birlikte olduğumuz için bahtiyarız.

Güneşin ve bereketin, sevginin ve hoşgörünün ülkesi Azerbaycan’da hoş bulduk sizleri.
Dünya, zorbalarla savaş çıkaranlarla değil barışı ve sevgiyi tercih edenlerle güzelleşecektir. Bu amaçla toplandığımız Azerbaycan-Avrupa Medya formuna başarılar diliyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81