İşverene verilen prim desteğinin süresi uzatılıyor

İşverene ödemesi yapılan ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanan prim desteği süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek.

İşverene verilen prim desteğinin süresi uzatılıyor

İşverene ödemesi yapılan ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanan prim desteği süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek.

23 Kasım 2020 Pazartesi 23:36
İşverene verilen prim desteğinin süresi uzatılıyor

Meclis (TBMM) Genel Kurulunda, geçen gece istihdam teşvikini de kapsayan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi değerlendirildi.

Değerlendiren kanun teklifinde bir takım maddeler onaylandı.

Burada yer alan maddelerden biri de işverene verilen prim desteği...

Kanun teklifi ile İşsizlik Sigortası Kanunu'na geçici madde ilave ediliyor.

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan sigortalı vatandaşların normal çalışma sürelerine geri geçmeleri halinde işverene verilen ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanan prim desteği süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek.

GÜNLÜK 44 TL DESTEK

İşsizlerin tekrar istihdamı ile SGK'ye bildirilmeden çalışanların da istihdam olabilmesi için iş ya da hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 sürecinde bitenlerle SGK'ye bildirilmeden çalışanların son çalıştıkları iş yerlerine müracaat etmeleri, işverenler tarafından da fiilen çalıştırılmaları durumunda, işverenlere her ay kuruma ödemesini yapacakları büyün primlerden mahsup edilmek üzere günlük 44,15 TL destek sağlanacak.

ÜCRETSİZ İZNE AYRILANLARA 39 TL

Başvuru yapanlardan işveren tarafından işe alınıp, ücretsiz izne ayrılanlar için günlük 39,24 TL, bu kapsamda dahil olup başvurusunun onaylanmadığımı bildirenler için de konu olan koşullar kapsamında hane başına günlük 34,34 TL destek verilecek.

Hizmetleri SGK'ye bildirilmeden çalıştırıldığı işveren tarafından kabul edilen kişiler, bu şekilde çalıştırıldıkları süreçle ilgili ücret ile ücrete bağlı hakları dışında olmak üzere, öteki haklarından vazgeçmiş sayılacak ve bu şekilde çalıştırıldıkları süreçle alakaı mevzuat gereğinde daha önce faydalanmış oldukları sosyal yardım ile başka haklar borç çıkarılmayacak.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Bu madde gereğine müracaat edenlerden hizmetlerini SGK'ye bildirmeden istihdam ettiğini kabul eden işverenlere, alakalı kişilerin işveren yanında hizmetleri bildirilmeksizin çalıştırıldığı zamanlar için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğinde idari para cezası verilmeyecek, işsizlik sigortası primi de içinde olmak üzere sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecek, alakalı mevzuattaki ortalama ve toplam sigortalı sayısı hesabında göz önünde bulundurulmayacak.

İşsizlik Sigortası Kanunu'na dahil edilen başka bir geçici maddeye bakıldığında da işverene, Ocak 2019-Nisan 2020 zaman diliminde en az sigortalı bildirimi yapılan ay ya da gelecek dönemdeki sigortalı sayısına ek olarak istihdam edeceği her bir sigorta personeli için her ay SGK'ye ödeyeceği bütün primlerden mahsup edilmek üzere nakdi ücret desteği verilecek.

CUMHURBAŞKANI ÜCRET ARTIŞINDA YETKİLİ

Bu çerçevede, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanacak destek tutarının da, işe girdiği tarih itibariyle fiilen çalıştırılacak sigortalılar için günlük 44,15 TL, ek işe alınacaklardan işveren aracılığıyla ücretsiz izne çıkarılacaklara da günlük 39,24 TL olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu olan destek ve nakdi destek tutarlarını, maddelerin uygulama tarihinden sonra belirlenecek asgari ücretteki artış oranında artırmaya yetkili olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81