Siyaset

Takavut çiftçinin sorununu TBMM'ye taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Ali Takavut, Çiftçi Mallarını Koruma Konunuyla ilgili çiftçilerin yaşadığı sıkıntılarıi CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak'ın aracılığıyla TBMM'ye taşıdı.

Takavut çiftçinin sorununu TBMM'ye taşıdı

7 Ekim 2016 22:31
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Ali Takavut, Çiftçi Mallarını Koruma Konunuyla ilgili çiftçilerin yaşadığı sıkıntılarıi CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak'ın aracılığıyla TBMM'ye taşıdı. Konuyla ilgili bilgi veren Başkan Takavut, "Geçmiş günlerde özellikle kırsal mahallelerimizdebu çiftçi mallarını kanunu hakkında bir kurul oluşturulmuştu, o kurulla ilgili bizlere çok fazla şikayetler geldi. Bizde ciddi bir şekilde bu vatandaşlarımızdan gelen şikayeti not aldık. Daha sonra da hem vatandaşlarla hemde muhtarlarımız ile bunu paylaşarak bu konuyu TBMM'ye taşıma sözü vermiştim. Bunu da gerçekleştirdi. Bizim Genel Başkan Yardımcımız ve Antalya Milletvekilimiz Sayın Çetin Osman Budak ile bu konuyu detaylı bir şekilde konuştuktan sonra  Sayın Budak'ta gerekli çalışmaları yaptı. Bende bizzat Ankara'ya giderek  görüşme yaptım. Daha sonra Sayın Budak TBMM'ye Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istediği bir soru önergesi verdi.
'KORUMAK DEVLETİN GÖREVİDİR'
Bu soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor: 1941 yılında çıkarılan Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanun'un uygulanması ile ilgili bir çok bölgeden yakınmalar gelmektedir. Güvenlik konusunda hiçbir tedbir alınmamasına karşın köylülerden 'ücret' alındığı, kaynakların yerinde kullanıldığı bildirelmektedir.  Ayrıca bazı yerleşim birimlerinde bu ücret halep edilirken, bazı noktalarda ise böyle bir uygulamanın yapılmadığı da bilinmektedir. Devletin sunmakla hükümlü olduğu hizmetlerden birisi de güvenliktir. Köylülerimiz ve çiftçilerimizin mallarının korunması da devletin görevidir.  Uygulaması konusunda sıkıntılar içiren, günün koşullarına uymayan mevzuatın gözden geçirilmesi gerekliliği açıktır. Bu kapsamda Antalya'da kaç adet faal Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı vardır? Antalya ve ilçelerinde koruma ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle haciz işlemi başlatılan çiftçi, kötlü sayısı nedir? Toplam borç tutarı ile ilçelere göre dağılımı nasıldır? Antalya'da Alanya ve Gazipaşa gibi ilçelerle birlikte Türkiye'nin bir çok noktasında bekçi ya da güvenlik hizmeti verilmediği halde, çiftçilerden, köylülerden koruma ücreti istendiği doğru mudur? Konunun incelenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Mevzuat gözden geçirilerek, devletin, kamu hizmeti olarak çiftçi malları koruması sağlanacak mıdır?" - Mert CANTÜRK
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

'Esnaf kredi batağında'

'Esnaf kredi batağında'

22:36 - 5 Aralık 2016

'Paranın gücü üretimden geçer'

'Paranın gücü üretimden geçer'

22:34 - 5 Aralık 2016

'Kadınlara ayrı  önem veriyoruz'

'Kadınlara ayrı önem veriyoruz'

22:29 - 5 Aralık 2016

'Türkiye her  zaman hazır'

'Türkiye her zaman hazır'

22:27 - 5 Aralık 2016

'Ak Gençlik bizi memnun ediyor'

'Ak Gençlik bizi memnun ediyor'

20:52 - 4 Aralık 2016

BBP istişare yaptı

BBP istişare yaptı

20:48 - 4 Aralık 2016

Çavuşoğlu: Biz kardeşiz

Çavuşoğlu: Biz kardeşiz

20:43 - 4 Aralık 2016

Özel bireylere 'özel' gezi

Özel bireylere 'özel' gezi

23:13 - 2 Aralık 2016

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2387 Oy (%73)

  • Hayır : 879 Oy (%27)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE