Alanya

Sevdiğiniz ‘Sevgi İzi'yle artık daha güvende

Zihinsel engelli olan, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız. Bu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada önemli bir sorun.

Sevdiğiniz ‘Sevgi İzi'yle  artık daha güvende

29 Aralık 2016 01:49
-A

+A

 Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması. Böyle bir durumda ailenin yasadığı ıstırabın ne kadar büyük olduğunu düşünebiliyor musunuz?
KENT KONSEYİ ENGELSİZ KENT MECLİSİ'NE BAŞVURABİLİRSİNİZ
Alanya Kent Konseyi Engelsiz Kent Meclisi ve Gençlik Meclisi “Sevgi İzi Projesi” kapsamında dün saat 14:00'te Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Nordic Tattoo'da engelsiz bireyler ve aileleriyle toplanıp koluna sevgi izi yaptırdılar.
Alanya Kent Konseyi Engelsiz Kent Meclisi ve Gençlik Meclisi'nin organize ettiği, Nordic Tattoo'nun destek verdiği projede engelsiz bireyler ücretsiz olarak sol el bileklerine numaralarını yazdırdılar. Çocuğunuz, Kardeşiniz yada bir yakınınız varsa, Kent Konseyine başvurarak hiç bir ücret ödemeden uygulamadan faydalanabilirsiniz.
SEVGİ İZİ NASIL DOĞDU?
Yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden bir isim. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi projesini hayata geçirmeye karar verdi. Bunun için www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için hem güvenlik güçlerine hem de ailelere yardımcı olacak.
NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?
Aslında sistem çok basit. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla sitemize başvurup formu dolduracak. Sitemiz kendilerine bir numara verecek. Örneğin, 104 no. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol bileğinin üzerine işlenecek. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacak.
NASIL BULUNACAK?
Kayıp kişiyle bir şekilde karşılasan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi'ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından sitemiz devreye girecek. Koldaki o "rakam"i taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.
SEVGİ İZİ'NİN FARKI
Yukarıdaki örneklerin birtakım sıkıntıları doğdu. Örneğin, elektronik kelepçede hastaya suçlu muamelesi yapılabildiği eleştirileri yapıldı. Sevgi İzi ise milyonlarca kişinin hobisi olan dövmeden yola çıkılarak hayata geçirildi. Şu ana kadar koluna dövme yapılanların hayli mutlu olmaları ise projenin doğruluğunun bir kanıtı.
Alanya 'da yaşayan bütün engellilere seslenen Engelsiz Kent Meclisi Başkanı Emine Soykan ve Gençlik Meclisi Başkanı Mücahit Kaya "Sevgi İzi ile birbirimizi kaybetmeyelim, bütün engelli ailelerine sesleniyoruz gelin yakınlarınıza bu sevgi izini yaptırın. Sevgi engel tanımaz diyoruz. Gönüllü olarak yapılan bu hizmet için Nordick Tattoo sahibine ve çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Her engelli vatandaşımızı Nordick Tattoo ya sevgi izini yaptırmaları için davet ediyoruz. " dediler.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2893 Oy (%71)

  • Hayır : 1183 Oy (%29)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE