banner10

'Haklarınız teminat altında'

Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi, 26 Ekim “Hasta Hakları Günü” ile ilgili basın duyurusu yayımladı.

'Haklarınız teminat altında'

Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi, 26 Ekim “Hasta Hakları Günü” ile ilgili basın duyurusu yayımladı.

26 Ekim 2016 Çarşamba 00:07
'Haklarınız teminat altında'
Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi, 26 Ekim “Hasta Hakları Günü” ile ilgili basın duyurusu yayımladı. Basın duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Kişi sırf insan olması nedeniyle toplumdan, devletten, sağlığının korunmasını, gerektiğinde tedavi edilmesini, iyileştirilmesini isteme ve sağlığını sürekli geliştirebilmesi için toplumun sağladığı olanaklardan yararlanabilme hakkına sahiptir. Kişinin sağlığını kaybettiğinde sağlık hizmetinden tam olarak faydalanmasını sağlayan hasta hakları uygulaması T.C. Anayasası, milletlerarası antlaşmalar, kanunlar ve diğer mevzuat ile teminat altına alınmış bulunan hakları ifade eder.
Sağlıklı olma hakkı kişinin yaşamında sağlığının korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesine vurgu yaparken; hasta hakkı, kişinin sağlıklı olma durumunu yitirdiğinde, yani hasta olması ‘özel’ durumunda bireysel haklarının gözetildiği, yeterli ve kaliteli tıbbi bakım alarak yeniden sağlığını kazanmasına işaret eder. Ülkemizde de 1998 tarihli bir yönetmelik ile hasta hakları kavramı özel bir boyut kazanmıştır.
Hasta hakları; hasta ile sağlık çalışanları arasında bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan sorunların çözümü, sağlık çalışanlarının hastaya ve hastanın sağlık çalışanlarına karşı görev ve sorumlulukları bilmesi, daha iyi sağlık ortamı için hasta ve sağlık çalışanlarının birlikte sahip çıkması gereken haklardır. Hasta iletişim birimleri özel ve tüzel her kurumda bulunmakta olup, vatandaşları bu birimlere şikayet ve önerilerde bulunabilecekleri bilgilendirilmesi verilmektedir.
Bir sağlık kuruluşuna, sağlık hizmeti almak için başvuran herkesin;
Sağlık Hizmetlerinden Faydalanma, Bilgilendirme ve Bilgi İsteme, Sağlık Kuruluşunu ve Personelini Seçme ve Değiştirme, Mahremiyete Saygı Gösterilmesini isteme, Bilgilerin Gizli Tutulmasını talep etme, Tedaviyi reddetme veya rıza gösterme, Dini Vecibeleri Yerine Getirebilme hakkı, İnsani Değerlere Saygı Gösterilmesi hakkı, Ziyaret ve Refakatçi Bulundurma hakkı ve Herkesin, sağlık kurum ve kuruluşlarında güvenlik içinde olmayı bekleme ve bunu isteme hakları vardır.
Tüm bu Hasta Haklarının amacı ‘İnsan Sağlığının yüksek düzeyde korunmasını’ ve Sağlık Hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesini sağlamaktır. Haklar vatandaşların ve sağlık tedavisinde payı olanların hem görev hem de sorumlulukları ile ilişkilidir.
Son Güncelleme: 26.10.2016 00:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner12

banner11