Eğitim

Sağlık lisesinden örnek uygulama

Doğru el yıkama tekniğinin ve öneminin kavratılması, tuvalet alışkanlığı ve tuvaletlerin temiz kullanımı amacıyla Özel Alanya Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik öğrencileri tarafından toplum sağlığı dersi kapsamında ilköğretim öğrencilerine uygulamalı olarak doğru el yıkama teknikleri öğretildi.

Sağlık lisesinden  örnek uygulama

8 Kasım 2016 23:01
-A

+A

Doğru el yıkama tekniğinin ve öneminin kavratılması, tuvalet alışkanlığı ve tuvaletlerin temiz kullanımı amacıyla Özel Alanya Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik öğrencileri tarafından toplum sağlığı dersi kapsamında ilköğretim öğrencilerine uygulamalı olarak doğru el yıkama teknikleri öğretildi. Eğitimlere ilk olarak Obaköy Ortaokulu ile başlandı. Yapılan eğitimlerde öğrencilerin el yıkama ve tuvalet temizliği konularında desteklenmesi gerektiği gözlendi. Hemşirelik öğrencileri tarafından verilen eğitim, öğrenciler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı. Özel Alanya Sağlık Meslek Lisesi tarafından hijyen eğitimleri Alanya’da bulunan diğer ilköğretim okullarında da planlı bir şekilde yapılmaya devam edilecek. Hemşirelik öğrencileri, Obaköy İlköğretim Okulu Müdürü Fevzi Yetkin, Müdür Yardımcısı Tankut Tuna ve öğretmenlere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ettiler.
SAĞLIĞIMIZ İÇİN TEMEL DAVRANIŞLAR
Hemşirelik öğrencileri, ‘Temizlik ve Hijyen’ konusunda şu açıklamayı yaptılar: “Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Hijyen bir sağlık bilimi olup temel ilgi alanı, sağlığın korunması ve sürdürülmesidir. Bir başka şekilde tanımlayacak olursak hijyen, kişinin kendi sağlığını koruması için devam ettirmesi gereken öz bakım uygulamalarının tamamıdır.
Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. El hijyeni, tuvalet alışkanlığı ve kişisel bakım çocukluk dönemimde kazanmamız gereken sağlığımız temel davranışlarındandır”
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2849 Oy (%74)

  • Hayır : 976 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE