Antalya

Rusya’dan geldi Kur’an-ı Kerim öğrendi

Nitelikli eğitim olanakları ve donanımıyla Antalyalıların hayatına dokunan ASMEK, yurt dışından gelen yabancı uyruklu vatandaşların da ilk tercihi. 6 yıl önce Antalya’ya yerleşerek Müslüman olan 38 yaşındaki Rus asıllı Natalia Akan, Lara ASMEK’te Kur’an-ı Kerim öğrendi.

Rusya’dan geldi  Kur’an-ı Kerim öğrendi

5 Mayıs 2017 20:48
-A

+A

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 13 yıl önce Antalya’ya kazandırdığı ASMEK, tüm şehri kucaklayan yapısıyla pek çok ulustan farklı insan hikayelerini de bünyesinde barındırıyor. Antalya’ya geldikten sonra tüm hayatı değişen Natalia Akan’ın hikayesi de bunlardan bir tanesi. 6 yıl önce Rusya’da kızının yaşadığı cilt rahatsızlığı nedeniyle Rus doktorların tavsiyesiyle Antalya’ya yerleşen Natalia Akan, Antalya’da yeni bir yaşamın da kapılarını araladı. Rusya’dan bir Hıristiyan olarak gelen Akan, Antalya’da Müslümanlığı tercih ederek Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için ASMEK’te eğitime başladı.
KIZININ HASTALIĞI VESİLE OLDU
Natalia Akan, Rusya’dan Türkiye’ye, Hıristiyanlıktan Müslümanlığa uzanan hayat hikayesini şöyle anlattı; “Kızım bundan 6 yıl önce rahatsızlandı. Rusya’nın iklimi kızıma iyi gelmiyordu. Doktorlar sadece Akdeniz ikliminin bu hastalığa iyi geleceğini söyledi. Ben de Antalya’yı tercih ettim. Kızımın tedavileri Antalya’da devam etti. Çok kısa bir süre sonra da hastalığı tamamen geçti. Şimdi sağlığıyla ilgili bir problemi kalmadı. Her şey yolunda gidiyor.”
ARAŞTIRDIM MÜSLÜMANLIĞI SEÇTİM
Antalya’ya ilk geldiğinde çok büyük şaşkınlık yaşadığını ifade eden Akan, şöyle devam etti; “Buraya ilk geldiğimde farklı bir dinle karşılaştım, herkesin farklı bir yaşam tarzı olduğunu gördüm. Çok merak ettim, kadınlar neden kapanıyor, neden ibadet şekli farklı, Allah neden insanlara farklı dinler gönderdi diye çok düşündüm ve araştırmaya başladım. Hıristiyanlık, Yahudilik, Müslümanlık hepsini araştırdım. Öğrendim ki İslamiyet son din olarak insanlara gönderilmiş. İslam felsefesini kendime çok yakın buldum ve Müslüman oldum ve kapandım.”  
ASMEK’TEN ÇOK MEMNUN KALDIM
İslamiyet tercihinden hemen sonra Kur’an-ı Kerim’i Arapça olarak öğrenmeye karar verdiğini belirten Natalia Akan; “Çocuklarım küçük olduğu için kursa gitme fırsatım olmuyordu. Onları yalnız bırakamıyordum. Daha sonra evde kendi kendime öğrenmeye başladım. Okumamı ilerlettim ama doğru okuyup okumadığımı bilmiyordum. Eksiklerim vardı. ASMEK’i duyuyordum, Kur’an-ı Kerim kursu olduğunu öğrenince hemen kayıt oldum. Hem kurs merkezimiz, hem de eğitim çok iyiydi. Dersler çok faydalı oldu. Artık rahatlıkla Kur’an okuyabiliyorum. ASMEK’te çok güzel bir ders dönemi geçirdim” diye konuştu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Günün kahramanı Antalya'dan

Günün kahramanı Antalya'dan

21:55 - 7 Aralık 2017

Yaz hiç bitmiyor

Yaz hiç bitmiyor

21:12 - 5 Aralık 2017

‘Sevgi varsa engel yok’

‘Sevgi varsa engel yok’

19:14 - 4 Aralık 2017

Burs kartından otomobil çıktı

Burs kartından otomobil çıktı

22:33 - 1 Aralık 2017

Yaralar sarılmaya başlandı

Yaralar sarılmaya başlandı

21:23 - 30 Kasım 2017

Aşeren hamile  kadınları bekliyor

Aşeren hamile kadınları bekliyor

20:37 - 21 Kasım 2017

Yıkımına karar verildi

Yıkımına karar verildi

19:52 - 21 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2920 Oy (%67)

  • Hayır : 1423 Oy (%33)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE