Yazar

dytgizemagac@gmail.com

8 makale bulunmakatadır

TROPİKAL MEYVE ‘AVAKADO’

Avokado A, C, ve E vitaminleri bakımından zengindir. Fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinden de oldukça zengindir.

09:28 - 31 Ekim 2016

+A

-A

Avokado A, C, ve E vitaminleri bakımından zengindir.   Fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinden de oldukça zengindir.
Kalp sağlığı için faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir .Diyette avokado kullanılmasının kan kolesterol seviyesini düşürdüğü, HDL’yi (iyi kolesterol) arttırıp, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserid seviyesini düşürdüğü yapılan bilimsel çalışmalarda görülmüştür.
Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle hem kilo kontrolü için hem de kabızlık problemi olanlar için faydalıdır.  Bağışıklık sistemini güçlendiriciözellikleri bulunan avokado, içeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinler ile savaşarak, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder.  MUTLU” olmak için “Serotonin hormonuna” ihtiyacımız vardır. Avokado, mutluluk hormonu sentezlenmesine yardımcı olmaktadır. Tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Kan basıncını dengeleyen potasyumdan zengindir.  İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar. Göz sağlığı için faydalı olan beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir. Yağ içermesi tokluk hissinin de artmasına yardımcıdır. Demirden zengin olması nedeniyle demir eksikliği tedavisinde yardımcıdır.
Bir orta boy avokadonun yarısı yaklaşık 142 kaloridir ve birçok meyveye oranla daha fazla kalori-yağ içerir. Avokadodaki enerjinin %85’i yağdan gelir. Avokado diğer meyvelerin aksine beslenme programında yağ yerine sayılır. Özellikle salata ve sandviçlerde kullanır. Izgara et, tavuk veya ızgara sebzelerin yanında sos yapılabilir. 1/4 oranında avokado, 1 tatlı kaşığı yağa eş değerdir ve diyettekilerin bu miktarlara dikkat ederek tüketmesi önemlidir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim..
                                                                                                                                    

 dytgizemagac@gmail.com

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Manga sahnedeydi

Manga sahnedeydi

20:23 - 19 Kasım 2017

Keyifli sohbet

Keyifli sohbet

20:21 - 19 Kasım 2017

Onur Oktar'lı akşam

Onur Oktar'lı akşam

20:21 - 19 Kasım 2017

Nerdek'te kutladılar

Nerdek'te kutladılar

20:19 - 19 Kasım 2017

Sayılı günler kaldı

Sayılı günler kaldı

20:10 - 19 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE