Alanya

Leton Büyükelçi ile işbirliği konuşuldu

Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts göreve geldikten sonra ilk ziyaretini yaptığı Alanya’da ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’i de makamında ziyaret etti.

Leton Büyükelçi ile  işbirliği konuşuldu

1 Aralık 2016 01:00
-A

+A

ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Kamburoğlu ve Banu Okan Kavukçu’nun da yer aldığı ziyarette Elferts’e Letontya’nın Alanya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz eşlik etti.
Göreve geldikten sonra iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanlığına sunduğunu ve ilk ziyaretini de Alanya’ya yaptığını belirten Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts, ülkeler arasındaki işbirliğine olduğu kadar bölgesel işbirliğine de büyük önem verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl ALTSO öncülüğünde oluşturulan iş adamlarının Letonya’ya gelerek temaslarda bulunduğunu öğrenen konuk büyükelçi, “İki ülkenin iş adamları arasında daha fazla buluşma imkanı yaratılması gerektiğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.
ŞAHİN İŞ ADAMLARI İÇİN DESTEK İSTEDİ
Öte yandan ziyarette ALTSO Başkanı Mehmet Şahin de Alanya’nın farklı ve güçlü bir ekonomik yapısı olduğunu, buradaki iş adamlarının yurt dışında iş yapma potansiyelinin fazla olduğunu belirterek vize konularında konuk büyükelçiden destek istedi.
Ülkemize Leton vatandaşlarının kimlikle girebilmesi için de büyükelçinin desteğini isteyen Şahin,” Biz şimdi Rusların ülkemize kimlikle girebilmesi için çalışıyoruz. Yarın Alanya’ya gelecek olan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan da bu konuda destek isteyeceğiz.  Sizlerin de desteği ile gelin bu isteğimizi Letontya ölçeğinde de değerlendirelim. Bizler burada yaşayan farklı ülkelerden insanlarla huzur içinde yaşıyoruz. Onları çok seviyoruz. Buralarda olmalarından son derece memnunuz. Onlar da bizlerle olmaktan çok memnunlar. Daha fazla Leton’un ülkemize gelebilmesi için gelin pasaport şartını ortadan kaldıralım” dedi.
“Letonya’ya oda olarak iş gezisi düzenlemiştik. Çok sayıda işbirliği yapabileceğimiz alanlar olduğunu da gördük” diyen Şahin, “Burada tarımdan turizme, inşaattan emlağa kadar işbirliği yapabileceğimiz alanlar var. Biz kış biter bitmez yeniden Letonya’ya bir iş gezisi düzenlemek istiyoruz. Sayın büyükelçiyi de aramızda görmek isteriz” dedi.
Letonya’nın Alanya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz da, yaptığı açıklamada, “Büyükelçimiz bölgemize verdiği önemi vurgulamak amacıyla Ankara dışındaki ilk ziyareti Alanya’ya yaptı. ALTSO Başkanımız ile kendisine ekonomik işbirliği konularındaki görüşlerimizi aktardık. Umarız bu görüşmeler ileride yapacağımız çalışmaların ilk adımı olur” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

'Alanya bir numara'

'Alanya bir numara'

19:13 - 6 Aralık 2016

Antalya’ya yıldız yağacak

Antalya’ya yıldız yağacak

20:56 - 6 Aralık 2016

Su Yapı'dan kış kampanyası

Su Yapı'dan kış kampanyası

20:31 - 6 Aralık 2016

Hal temelini bakanlar atacak

Hal temelini bakanlar atacak

20:26 - 6 Aralık 2016

SON MECLİS  MÜJDESİ!

SON MECLİS MÜJDESİ!

20:23 - 6 Aralık 2016

Karadenizliler hedeflerini anlattı

Karadenizliler hedeflerini anlattı

22:26 - 5 Aralık 2016

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2388 Oy (%73)

  • Hayır : 880 Oy (%27)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE