Eğitim

Kültüre sahip çıkılıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 'Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri' gerçekleştirildi.

Kültüre sahip çıkılıyor

8 Kasım 2016 00:20
-A

+A

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 'Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri' gerçekleştirildi.

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri' kapsamında sempozyum, sergi, workshop ve panel gerçekleştirildi. 3 Kasım Perşembe günü el sanatları sergisi açılışı ile başlayan etkinlik sempozyumla devam etti. Yöresel ve geleneksel ürünlerin markalaşması, unutulmaya yüz tutmuş değerlerin aydınlatılması, gelenekselliğin geçmişten günümüze yansıtılması, var olan birikimin korunması, yöresel ve kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen ve günden güne büyüyerek geleneksel hale gelen etkinliğe bu yıl 90 sözlü bildiri, 20 poster bildiri, 55 workshop uygulaması ve 184 sergi katılım müracaatı yapıldı. Bilim ve sanat kurulu değerlendirmesi sonucu 64 sözlü bildiri 12 poster bildiri 150 sergi ve 36 workshop katılımı uygun görüldü.
Sempozyum açılışında konuşan 4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlik Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu, "Kültür-sanat etkinlikleri yaşam kültürümüzün bir parçası, hayat damarlarımız ve ülkemizin somut değerleri arasındaki varoluşumuzun temelleridir. Ülke sanatına katkı sağlayacak, bu vesileyle toplumda canlılığı muhafaza edecek, bireylerde estetik değerleri üst seviyede tutacak, kültür varlıklarına sahip çıkacak her türlü etkinliğin arkasında ve birliktelik ilkesiyle yanında duracağız." dedi.
4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinliklerinin tarihe düşecek önemli notlardan biri olacağını belirten Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu "Bu vesileyle bize her zaman destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal'a, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet Ögke'ye, Prof. Dr. Erol Gürpınar’a, Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu’na sonsuz teşekkürlerimi sunar, etkinliğe emeği geçen herkesi canı yürekten kutlar, bu etkinliğin ulusal ve uluslararası çevrelerce de ilgi ile izlenmesini arzu ederim." diye konuştu.
4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri son gün yapılan sosyal gezi ile son buldu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2891 Oy (%72)

  • Hayır : 1152 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE