Gazipaşa

Kış dönemi hasadı başladı

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden birisi olan Gazipaşa’da kış dönemi çilek hasadı başladı.

Kış dönemi hasadı başladı

27 Kasım 2016 23:15
-A

+A

Sıcak geçen sonbahar mevsimi nedeniyle erken olgunlaşmaya başlayan çileğin üreticisini hasat heyecanı sardı. Açık alanda yetişen, kokusu ve tadıyla ilgi çeken çileğin hasadı üreticiyi de güldürüyor.

İlk çilek hasadını yapan çilek üreticisi Yaşar Çağlar, bu yıl çilek üretiminin iyi olduğunu söyledi. Yağmurun yağmaması nedeniyle kuraklık yaşandığını ancak kış güneşinin çileklerin olgunlaşmasını hızlandırdığını, lezzetini ise arttırdığını söyleyen Çağlar, "Çileğin fiyatı da güzel. Tarlada çilek 6-7 liradan alıcı buluyor. Böyle giderse çilek üreticisinin yüzü gülecek" dedi.
Çiftçi Güler Çağlar ise 5 dönüm çilek bahçelerinin olduğunu belirterek "Kendi işimizi yapıyoruz. Bazen komşularımıza da iş imkanı sağlıyoruz. Kendi işimizde çalıştığımız için mutluyuz" diye konuştu.
Hasat zamanı en çok da çocukları sevindiriyor. Anne ve babalarıyla birlikte çilek hasadına katılan çocuklar bol bol çilek yiyerek hasadın tadını çıkarıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gazipaşa İlçe Müdüründen alınan bilgiye göre, ilçede 7 bin dekar alanda 23 bin ton çilek üretimi yapılıyor. Yüzlerce kadın çilek bahçelerinde ekimden hasada kadar yaklaşık 4 ila 8 ay çalışarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Gazipaşa'da tarladan 6-7 TL'ye alınan çileğin fiyatı pazar ve manavda 10 TL 'ye kadara çıkarken İstanbul'da bu rakam daha da yükselebiliyor.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2850 Oy (%74)

  • Hayır : 976 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE