Güncel

Keykubat şenliğine davetsiniz

Keykubat şenliğine davetsiniz

29 Ağustos 2017 20:43
-A

+A

Alanya'nın birçok yaylasında yaz ayı ile şenlikler başladı. Şenlik mevsimi 10 Eylül günü yapılacak olan 3. Karaköy Keykubat Şenliği ile sona erecek. 
 
Bin Aile bir Aile Derneği çatısı altında Alanya Saray Mahallesi ve Gündoğmuş Karaköy Mahallesi'nin düzenlediği şenlik için hazırlıklar başladı. Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat'ın yurdu olarak bilinen ve ismine bir de kale bulunan Karaköy, Akdağ ile Giy Dağı'nın arasında bulunuyor. Şenliğin bir özelliği de şenlikte ağa değil Selçuklu Sultanı seçilecek olması. Ağa yerine Selçuklu Sultanı ünvanı ile bir kişi seçilecek. Festivalin sunuculuğunu da Hüseyin Bekiroğlu yapacak. Saray Mahallesi Muhtarı Süleyman Dora herkesi şenliğe davet etti. 
10 Eylül Pazar günü yapılacak şenlikler sabah 08.00’de başlayacak. Mahallede vefat edenler ve tüm şehitler için hatim ve mevlidin okutulacağı şenliklerde Karaköy Selçuklu Nohutu tanıtılacak. Öğrencilere bir yıllık eğitim materyalleri dağıtılacak. Kadınların el sanatları sergilenip tarihi yemekleri ve köy oyunlarının tanıtımı yapılacak. Katır ile harman sürmenin de gösterileceği şenlikler, kursta okuyanların kurs bahçesinde kaynaşma çayı, köylülerin kaynaşması ile sona erecek. 
Dora, Bin Aile bir Aile Derneği’nin Alanya Saray Mahallesi ve kardeş mahalle Gündoğmuş Karaköy Mahallesi’nin ortak kalkınmasında, üretiminde ve tanıtımında, birlik olup çağa uygun, tarihi, ekonomik, kültürel ve turistik selçuklu mimarisiyle tasarlanmış bir Selçuklu Köyü oluşturmak amacıyla kurulduğunu söyledi. 
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2810 Oy (%74)

  • Hayır : 962 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE

                  AYNA MAGAZİN