Alanya

İthal muz, yerli muz fiyatlarını düşürdü!

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, muz hasatının başladığı şu günlerde ithal muzun yerli muz fiyatlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Güney, konunun Ankara gündemine taşındığını belirtti.

İthal muz, yerli muz  fiyatlarını düşürdü!

10 Kasım 2016 22:31
-A

+A

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, muz hasatının başladığı şu günlerde ithal muzun yerli muz fiyatlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.  Güney, konunun Ankara gündemine taşındığını belirtti.

Muz fiyatları konusunda son günlerde yaşanan ani inişin tüm sektörde bir endişe oluşturduğunu söyleyen Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, her yıl aynı dönemlerde yaşanılan bu durumun bu yıl biraz daha erken yaşandığını aktardı.  Bu durumunun nedeninin, yerli muz üretiminin yaklaşık yarısına sahip Anamur bölgesinde her sene bu dönemlerde hasadın maksimum seviyelere çıkması ve bir arz fazlalığının oluşması, ikincisinin ise yerli muz üreticilerinin tek rakibi olan muz ithalatçılarının fiyat politikaları olduğunu ifade eden Güney, “Bu konuda önceki dönemlerde de buna benzer durumlar yaşanmıştı.  Biz Alanya Muz Üreticileri Birliği olarak hükümet ve bakanlık yetkilileri ile görüşerek onların özellikle ithalat faturaları üzerinde oynadıkları oyunları bozdurmuş idik. Bu dönemde yine bu konuda kapsamlı bir dosya hazırlayıp Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na sunulmak üzere danışmanına ulaştırdık” dedi.
KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Güney, şöyle devam etti: “Bakanımızın talimatıyla konu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerine aktarıldı. Çözümü konusunda gerekli adımlar atılacak. Bu konudaki çalışmalar aralıksız sürüyor. Olayın takipçisiyiz. Hatta önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir heyet ile Ankara'ya gitmeyi planlıyoruz. Serbest ticaret, elbette herkesin hakkıdır. Dürüstçe yapılan ticarete elbette saygılıyız ama bu işten ekmek yiyen binlerce üretici, tesis sahibi, tüccar, nakliyeci ve satıcıların hakkını da kimseye yedirmeyiz. Ancak burada bizlere de düşen önemli görev üretim ve pazarlama konusunda kaliteyi sürekli arttırarak ithal muz ile her seviyede rekabet edebilir seviyelere gelmektir. Sektörün tüm taraflarını kucaklayan bu birlik ve beraberlik devam ettiği sürece hiçbir kişi ve kuruluş bizim hakkımızı yiyemez. Yeter ki birlikteliğimizi devam ettirelim”
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Sürücüleri isyan ettirdi

Sürücüleri isyan ettirdi

20:56 - 28 Mayıs 2017

Akar'dan dev Atatürk posteri

Akar'dan dev Atatürk posteri

20:47 - 28 Mayıs 2017

Alanya Çevre Festivali başladı

Alanya Çevre Festivali başladı

00:21 - 27 Mayıs 2017

Film festivaline önemli destek

Film festivaline önemli destek

22:09 - 26 Mayıs 2017

Sanatçıların denizaltı keyfi

Sanatçıların denizaltı keyfi

16:13 - 25 Mayıs 2017

ASMEK yılsonu  sergisini açtı

ASMEK yılsonu sergisini açtı

18:14 - 25 Mayıs 2017

Muhtarlardan  hizmete teşekkür

Muhtarlardan hizmete teşekkür

22:27 - 24 Mayıs 2017

'Pazarcı esnafı çok şanslı'

'Pazarcı esnafı çok şanslı'

19:28 - 22 Mayıs 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2700 Oy (%74)

  • Hayır : 929 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE