Eğitim

İkinci TÜBİTAK Projesi kabul edildi

İkinci TÜBİTAK Projesi kabul edildi

4 Temmuz 2017 01:35
-A

+A

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Hocaları hazırladıkları TÜBİTAK Projeleri ile üniversitenin gururu olmaya devam ediyor.
ALKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Doğan’ın ALKÜ'ye ilk TÜBİTAK projesini kazandırmasının ardından, ALKÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın GÜNAL’ın yöneticiliğinde hazırlanan TÜBİTAK Projesi’nin TÜBİTAK tarafından desteklenecek olması ALKÜ’yü bir kez daha gururlandırdı.
Konu ile alakalı bilgiler vermek üzere ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nı makamında ziyaret eden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın GÜNAL, "3001 Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı" kapsamında "Eritropoietin, Darbepoietin-Alfa Ve Mircera'nın Fare Omurilik Hasarındaki Rejenerasyon Süreci Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi" konusundaki TÜBİTAK destekli çalışması hakkında açıklamalarda bulundu. 
24 ay sürecek ve TÜBİTAK tarafından 60 bin lira destek sağlanacak olan proje ile özellikle travma sonrası omurilik felci gelişen hastalarda iyileşme sürecini hızlandırabilecek ya da seyrini olumlu yönde etkileyebilecek moleküller ve metotlar araştırılacak. Fareler üzerinde gerçekleştirilecek araştırmalar neticesinde, elde edilen veriler ile iyileşme parametresi çok düşük ve yavaş seyreden sinirler üzerindeki etkilerin araştırılacağı proje ile bu alandaki tıbbi çalışmalara önemli destekler verilmiş olunacak.
“BU TÜR PROJELER BİZLERİ GURURLANDIRIYOR”
Henüz yolun başında bir üniversite olunmasına rağmen konusunda uzman ve kaliteli hocaları ALKÜ’ye kazandırdıklarını ifade eden Rektör Pınarbaşı, “Bu kazanımların meyvesi olarak da böyle güzel projelerin ALKÜ bünyesinde yapılacak olması bizleri çok gururlandırıyor.” dedi. Labaratuar alt yapısının oluşturulması ve eksiklerin bir an önce giderilerek bu tür araştırmalara zemin hazırlanması konusundaki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Rektör Pınarbaşı, “Yrd. Doç. Dr. Bora Doğan hocamızın ardından bir TÜBİTAK projesini daha Üniversitemize kazandıran ALKÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın GÜNAL’ı da tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim.” diye konuştu.
“BİLİME VE ALKÜ’YE DE KATKI SAĞLAYACAK”
Yönetici olarak görev aldığı proje ile iki yıl boyunca gerçekleştirilecek çeşitli araştırmalar ile bilim dünyasının yanı sıra ALKÜ’ye de katkı sağlanacağını dile getiren Günal, “Projemize destek veren başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’na, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş olmak üzere bana bu yolda desteklerini esirgemeyecek olan ekip arkadaşlarıma ve projemize destek veren TÜBİTAK’a çok teşekkür ediyorum.” dedi
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

‘Sessizliğe Ses Ver’diler

‘Sessizliğe Ses Ver’diler

20:29 - 15 Kasım 2017

Öğrencilerden  ekolojik ziyaret

Öğrencilerden ekolojik ziyaret

19:47 - 14 Kasım 2017

‘Son Yolculuk’ ile anıldı

‘Son Yolculuk’ ile anıldı

13:47 - 13 Kasım 2017

Özgün Kardelen Ulusal Kongrede

Özgün Kardelen Ulusal Kongrede

21:09 - 13 Kasım 2017

 ALKÜ ödüle doymuyor

ALKÜ ödüle doymuyor

17:34 - 12 Kasım 2017

Doğa’dan Ata’ya ziyaret

Doğa’dan Ata’ya ziyaret

21:04 - 9 Kasım 2017

Liselere sınavsız geçilecek

Liselere sınavsız geçilecek

23:07 - 8 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2883 Oy (%72)

  • Hayır : 1098 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE