Alanya

GELECEĞE AKTARILACAK

GELECEĞE  AKTARILACAK

29 Kasım 2017 23:32
-A

+A

Başkan Yücel, kentin kültürel mirası olan geleneksel Alanya evlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Alanya genelinde 4 tarihi evin restorasyonu için proje ve onarım çalışması başlatıldı. 
 
 
MUTFAK KÜLTÜRÜ MERKEZİ OLACAK
Geleneksel Alanya konutlarının korunması için çalışmalarını sürdüren Alanya Belediyesi, 4 tarihi evin restorasyonu için proje ve onarım çalışması başlattı. Geçirdiği yangın nedeniyle harap durumda olan Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’nde bulunan tarihi ev kamulaştırıldı. Tarihi konut, restorasyon çalışmalarının ardından Geleneksel Alanya Mutfak Kültürünün hem uygulamalı hem de görsel ögelerle anlatılacağı bir merkez olarak kullanılacak. 

İHALE SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Belediye tarafından onarımı yapılacak diğer bir tarihi ev de Alanya Kalesi’nin doğu yamacında Kızılkule ile Tersane arasında, Kızılkule Tophane Ekseni Denizcilik ve Gemi Müzesi proje alanı içinde bulunuyor. Bu yapı da denizcilik kültürünü destekleyen öğelerin ve ürünlerin sergileneceği bir mekan olarak restore edilecek. Ayrıca Çarşı Mahallesi ve Tophane Mahallesi’nde iki evin daha restorasyonu için ihale süreci devam ediyor.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2919 Oy (%67)

  • Hayır : 1418 Oy (%33)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE