Teknoloji

Fırtına obüsü satışına Almanya engelledi

NATO müttefikimiz Almanya, bir Alman firmasının üretimi olan motor kullanıldığı için Türkiye'nin ürettiği Fırtına obüslerinin Suudi Arabistan'a satılmasını engelledi.

Fırtına obüsü satışına Almanya engelledi

25 Kasım 2017 09:20
-A

+A

 
Türkiye'nin,  Azerbaycan'a  Ermenistan ile Yukarı  Karabağ anlaşmazlığını gerekçe göstererek yerli üretim Fırtına obüsü satmasına izin vermeyen  Almanya, bu kez aynı tutumunu savunma sanayii ürünlerinde oluşan rekabet ortamı nedeniyle  Suudi Arabistan'a yapılacak ihracat için yineledi.  Türkiye;  ABD,  Almanya gibi NATO'da müttefik olduğu ülkelerin savunma sanayii ürünlerinde dönem dönem uyguladığı kısmi ambargolar nedeniyle başlattığı yerli üretim atağında önemli bir aşamaya geldi.
 
İLK YERLİ SAVAŞ UÇAĞI
 
Türkiye;  ABD,  İtalya,  Hollanda,  Kanada,  Norveç,  Danimarka,  Avustralya ve  İngiltere gibi ülkelerle F-35 savaş uçağı;  Almanya,  Fransa,  İngiltere,  İspanya ve  Belçika gibi ülkelerle de A-400M nakliye uçağının üretim ortakları arasında yer alıyor. Bu uçakların her bölümü, ayrı bir ülkede üretiliyor. F-35'in beyin tabir edilen bölümü ile yazılımları  ABD'nin tekelinde. Bu nedenle  Türkiye, savaş uçağında  ABD tekeline bağımlı kalmamak için TF-X savaş uçağı projesini geliştirdi. TF-X'ın ilk uçuşunu 2023'te yapması planlandı.
Anahtar Kelimeler : Almanya, Türkiye, Katar, Fırtına, Obüs,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2919 Oy (%67)

  • Hayır : 1419 Oy (%33)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE