Güncel

Esnaf çok rahatlayacak!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), basit usulde vergiye tabi esnafa 10 bin vergi rehberi dağıttı.

Esnaf çok rahatlayacak!

2 Şubat 2017 21:10
-A

+AVergilendirme ile ilgili işlemlerin titizlikle yerine getirilmesinin hem mükellef hem de vergi idaresi için çok önemli olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Vergi ile ilgili işlemlerin daha bilinçli ve daha doğru olarak yerine getirilebilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı ile işbirliği içinde her yıl binlerce vergi rehberini esnafımıza dağıtıyoruz" dedi.
"10 BİN VERGİ REHBERİ DAĞITILIYOR"
Vergi gibi konuların bilinçli ve doğru bir şekilde yerine getirilmesinin, hataları ve vergi kayıp kaçağını azaltacağını vurgulayan Palandöken, "Bu yıl da basit usulde vergiye tabi esnafımız için 10 bin vergi rehberini esnaf odaları aracılığıyla esnafımıza dağıtılmak üzere tüm Türkiye’ye gönderdik. Bu sayı tüm esnafa yetmez ama esnafımız bu rehberlere bağlı oldukları vergi dairelerinden ve tesk.org.tr ile gib.gov.tr internet adreslerinden de ulaşabilirler. Tüm esnafımıza bu rehberleri ayrıntılı bir şekilde okumalarını, incelemelerini tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem sahip oldukları hakları daha iyi bilirler hem de beyanlarında hata payını en aza indirirler" diye konuştu.
"8 BİN LİRAYA KADAR OLAN KAZANÇ VERGİ DIŞI"
Basit usule tabi esnafın yıllık 8 bin liraya kadar olan kazancının vergi dışı bırakılması yönündeki uygulamanın bu yıl başladığını hatırlatan Palandöken, "Bu yıl şubat ayında verilecek beyannamelerde, esnafımız elde ettiğin kazançtan 8 bin liralık indirimi düşecek. Bu şekilde yaklaşık 680 bin esnafımız vergi ödememiş olacak. Bunun üzerinde gelir elde edenler de 8 bin liralık indirimden sonra kalan tutar üzerinde vergi ödeyecekler. Örneğin yıllık 10 bin lira net kazanç elde eden esnafımızın vergisi geçen yıl bin 500 TL iken bu yıl 300 liraya düşecek. Asgari geçim indirimi olarak adlandırılan bu indirim basit usuldeki esnafımızı çok rahatlatacak. Temennimiz bu uygulamanın yakın bir gelecekte tüm mükellefleri kapsamasıdır" ifadelerine yer verdi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Cemal Turhal 5 Şubat 2017 08:56

Gelir , kazanç vergisini türkiye,de belirli ücret karşılığı alınteriyle çalışan işçiler ve memur olarak çalışanlar öder

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2849 Oy (%74)

  • Hayır : 976 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE