Güncel

Dünyaya 'Arakan' çağrısı

Dünyaya 'Arakan' çağrısı

29 Ağustos 2017 21:15
-A

+A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Maldivler Dışişleri Bakanı Mohamed Asim ile görüştü. Burada iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Mutabakat Zaptı imzalandı. Dışişleri Resmi Konut'ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından mevkidaşı Mohamed Asim ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, Arakan konusunda tüm dünyaya çağrı yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "Bu zulmü şiddetle kınıyoruz. Buradaki tüm şehitlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Biz başından beri süreci takip ediyoruz, sadece seyretmiyoruz, tüm dünyayla temastayız. Biz bu süreçte Birleşmiş Milletler nezdinde Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerle ve Myanmar ile Arakan'daki bu durumla ilgilenen ülkelerle temasa geçtik ve temaslarımız devam ediyor. Bu konuda bölge ülkelerine de önemli roller düşüyor" dedi. 
'CİDDİ SALDIRILAR DEVAM EDİYOR'
"Esas olan bu soruna köklü bir çözüm getirmektir" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Daha önceki dönemlerde de maalesef burada Rohingyalılara karşı ciddi saldırılar oldu. Sorun sistematik. Yani sistematik bir şekilde Rohingyalı kardeşlerimiz baskı, zulüm altında ve tehdit edilmiş. Biz defalarca bugüne kadar Myanmar ile temasta bulunarak artık bu Rohingyalılara yönelik bir çözüm getirmelerini tavsiye ettik. Orada ırkçı gruplar var. Maalesef bu ırkçı grupların içinde dini liderler de var ve burada kışkırtıcı hareketleri var. Artık köklü bir çözüm bulmamız lazım. Bu şekilde devam edemez. Bu zulüm, bu insanlık dışı muamele böyle devam edemez. Tüm dünyanın bu konuda duyarlı olması lazım. Birkaç ülke duyarlılık gösteriyor" diye konuştu.
'MÜSLÜMAN ÜLKELER NEDEN SESSİZ'
İslam dünyasının da duyarlı olması gerektiğini anımsatan Bakan Çavuşoğlu, "Özellikle Müslüman ülkelere ve bu ülkelerin yöneticilerine sesleniyorum. Artık burada sessiz kalmayalım, duyarlılığımızı, hassasiyetlerimizi gösterelim, Myanmar'a gerekli uyarılarımızı yapalım ve eğer samimilerse destek olalım. Birleşmiş Milletler,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve ilgili tüm kurumların artık somut adımlar atması gerekiyor ki buradaki kardeşlerimiz böyle zulümler yaşamasın. Gerçekten bu çağda utanç verici tabloları görüyoruz ve bunların son bulması gerekiyor. Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yapacağız ve tüm dünyanın daha duyarlı olması için gerekli çalışmaları yürüteceğiz.  Myanmar yönetiminin de bu konuda ciddi adımlar atması gerekiyor" dedi.
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Avokado kralı TBMM’de

Avokado kralı TBMM’de

19:51 - 17 Kasım 2017

Sempozyum Alanya’da başladı

Sempozyum Alanya’da başladı

19:44 - 17 Kasım 2017

HEDEFLERE  ULAŞACAĞIZ

HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ

19:49 - 15 Kasım 2017

Mavi Bayrak başvuruları başladı

Mavi Bayrak başvuruları başladı

20:03 - 14 Kasım 2017

ALTERNATİF ŞART

ALTERNATİF ŞART

19:39 - 14 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2883 Oy (%72)

  • Hayır : 1104 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE