Sağlık

Bebeğinizde besin alerjisi olabilir!

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ersin Sayar, aileleri besin alerjisine karşı uyardı.

Bebeğinizde besin  alerjisi olabilir!

9 Haziran 2017 22:44
-A

+A

Yrd. Doç. Dr. Ersin Sayar, kusma, ishal, huzursuzluk, kabızlık gibi şikayetlerin ilk 1 yaştaki bebeklerde sık görülebileceğine dikkati çekerek besin alerjisinin bu tip şikayetlere neden olabileceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Ersin Sayar; “Besin alerjileri iki tipte görülebilir. IgE aracılı alerjiler daha çok vücutta kızarıklık gibi cilt bulguları veya hırıltılı solunum gibi akciğer bulguları şeklinde seyreder. Bu tip bulguları olan bebeklerde kan veya deri testleri yapılarak hangi besine karşı alerjisi olduğu anlaşılabilir” dedi.
Kusma, sümüksü ishal, huzursuzluk, kabızlık gibi mide-bağırsak sistemi bulguları ile seyreden non-IgE tipi alerji ise genellikle testlerde tespit edilemez diyen Yrd. Doç. Dr. Ersin Sayar; “Israr eden bu bulguları olan bebeklerde tanı, şüpheli besinin diyetten çıkarıldıktan sonra şikayetlerin gerilemesi ve yeniden diyete eklendikten sonra şikayetlerin tekrar etmesiyle teşhis konulur. Ancak anne sütü alan bebeklerde annenin diyet yapması gerekli iken, mama ile beslenen bebeklerde mama değişikliği gerekmektedir” dedi.
Alerjiye en sık neden olan besinlerin sırasıyla, inek sütü, yumurta, buğday, fındık, fıstık ve deniz ürünleri olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ersin Sayar; “Nadir görülmekle birlikte bebeğin her türlü besine karşı alerjisi gelişebilir. Besin alerjilerinin %70’i ilk iki yaşta düzelirken, 5 yaşından önce % 95’inin düzeldiği görülmektedir. Bununla birlikte uzun dönem sonuçları, yani erişkin dönemdeki mide-bağırsak hastalıklarına yatkınlık oluşturup oluşturmadıkları tam anlamıyla netlik kazanmadığı için hasta çocuklarımızın diyetine tam uyulması gerekmektedir” dedi.
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Ramazan sonrası  beslenmeye dikkat

Ramazan sonrası beslenmeye dikkat

23:29 - 23 Haziran 2017

 Hastanede bir ilk

Hastanede bir ilk

22:28 - 22 Haziran 2017

Hastaneye yeni atama

Hastaneye yeni atama

19:53 - 20 Haziran 2017

Hekim sayısı  8’e yükseldi

Hekim sayısı 8’e yükseldi

21:32 - 16 Haziran 2017

'Sağlığınız  emin ellerde'

'Sağlığınız emin ellerde'

21:50 - 13 Haziran 2017

 'Yatırımlar durmayacak'

'Yatırımlar durmayacak'

00:22 - 13 Haziran 2017

Fıtık hastalarına müjde

Fıtık hastalarına müjde

18:55 - 6 Haziran 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2730 Oy (%75)

  • Hayır : 931 Oy (%25)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE