Turizm

Antalya 12'nci sırada

Antalya 12'nci sırada

16 Ağustos 2017 21:58
-A

+A

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Euro Monitör şirketinin raporuna göre Antalya'nın dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında 12'nci sırada olduğunu bildirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise kentte gerçekleşecek olan 6 büyük projeyle durumun daha iyiye gideceğini belirterek, ilk 5 içerisine girebileceklerini söyledi. Türel ayrıca, sinema filmi için dünyadaki en iyi ışığın iki şehirde olduğunu, bunların birisinin sinema şehri olarak bilinen Los Angeles, diğerinin ise Antalya olduğunu söyledi. 
AKTOB Aylık Olağan Toplantısı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Antalya'daki turizmcilerin katılımıyla bir otelde gerçekleşti. Türkiye ve Antalya'nın 2014 ile 2017 yılları arasındaki turizm verilerinin konu alındığı toplantıda konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, temmuz ayı sonu itibarıyla Antalya'ya 1 milyon 859 bin turist geldiğini ve 2014 rakamlarını yakalamak üzere olduğunu kaydetti. Yağcı ayrıca, dünyadaki tüm sektörlerin yayınlanmış analizlerinin raporlarını sunan Euro Monitör raporuna göre Antalya'nın dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında 12'nci sırada olduğunu söyledi. Durumun Antalya için olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, "Ben inanıyorum ki Antalya'yı ilk 5 içerisine sokabiliriz" dedi.
"GELİRDE DÜŞÜŞ SEBEBİ KURLAR"
Antalya'da turist sayısındaki artışa rağmen gelirin aynı düzeyde artmaması eleştirilerini yersiz bulan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, dünyadaki diğer turizm ülke ve şehirlerinde de gelirin düştüğünü ve bu durumun döviz kurlarıyla alakalı olduğuna dikkat çekti. Yağcı, "Türkiye'nin gelirini yaparken doğru teşhiste bulunmak lazım. İspanya'yı ele alalım. Yüzde 64'den 75'e çıkmış ama gelirde bin dolardan 798 dolara düşmüş, dünyada hareketler böyle. Türkiye 39 milyondan, 2016 rakamları henüz açıklanmadı ama tahmini 30 milyon olarak çıkacak. 624 dolar da kişi başı turist gelir payımız. Bizim İspanya ile aramızda yüzde 20'lik bir farkımız var" dedi.
"2014'E YAKLAŞAN BİR PAZAR PAYIMIZ VAR"
Antalya'da temmuz ayı itibariyle turist sayısında yüzde 75'lik bir artış olduğunu kaydeden Yağcı, "Antalya'ya temmuz ayı itibariyle 1 milyon 859 bin turist geldi. Bu da yaklaşık yüzde 75'lik artış. Bizim en iyi yılımız 2014 Temmuz ayında 2 milyon 46, 2015'de 2 milyon 36 yani 2014'e yaklaşan bir pazar yapımız var. Burada Rusya çok önemli. Bizim esas sıkıntımız esas sıkıntı Almanya, Hollanda, Belçika, İsrail ve İsveç. 2018 ve sonrası için ciddi bir iyileşmeye ihtiyacımız var. Dolayısıyla Antalya turizm anlamında çok güçlü bir şehir, çok çabuk toparlayan bir yapıya sahip. Bu yüzden Avrupa'ya eğilmemiz lazım" diye konuştu.
HEDEF 20 MİLYON
Dünyadaki tüm sektörlerin yayınlanmış analizlerinin raporlarını sunan Euro Monitör raporuna göre Antalya'nın dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında 12'nci sırada olduğunu kaydeden Yağcı, "Euro Monitör'un 2015 verilerine dayanarak raporunu açıkladı ve yabancı ziyaretçi anlamında en fazla ziyaretçi kabul eden şehir sıralamasında Antalya 12'nci. Tabi biz Antalya'yı 12 milyon sayısıyla değil, bizim en iyi yılımız 2014'de 15 milyonları yakalamıştık, 2016'da bir düşüş yaşamıştık. Ama biz 2017 sonrasında tekrar 12 milyonlara gelip bizim Antalya'daki esas hedefimiz 20 milyon turisti yakalamak ve bu sayıyla ilk 10 arasında ciddi bir şekilde girmek istiyoruz" dedi.
Yağcı, bu şehirlerin sıralamasında sayıyla birlikte ulaşım, çevre, araç sayısı, istihdam, ekonomi, gibi faktörlerin önem arz ettiğine de dikkat çekti.
"İLK 5'E GİREBİLİRİZ"
Turizmde kişi başı turist harcamalarının çok kötü bir yerde olmadığını ancak istedikleri bir yerde de olmadıklarını kaydeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, "Bizim bunu arttırmamız için Antalya'da birçok zenginliğimiz var. En önemli şansımız sizlersiniz çünkü dünyada eşi benzeri olmayan turistik tesislerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir kalite ile hizmet veriyor. Bu bizim en büyük avantajımız biz turizmde fiyat, kalite, uyum dengesinde rekabet edilemez bir şansa sahibiz. Dediğim gibi bunun gerçek mimarları sizlersiniz. Ama görüyoruz ki bu turizmde bizi bir yere kadar getiriyor. Bundan sonrasını hedefliyorsak işte gelebildiğimiz yer buraya kadar. Bunu daha ileri taşımamız lazım biz hep senelerdir bölgesel tanıtım meselesini turizm sektörü içerisindeki değerleri arkadaşlarımızla konuşuruz tartışırız. İşte bu turizm sektörünün artık rekabet yarışında görüyoruz ki ülkeler değil şehirler yarışıyor. Biz dünyanın turizm verilerinde 12'nci büyük şehri isek ben inanıyorum ki bunu rahatlıkla ilk 5'in içerisine sokabiliriz. Çünkü Antalya’da zenginliklerimiz birçok rakip şehirde söz konusu değil" dedi.
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Sosyal medyada zirveye oturdu

Sosyal medyada zirveye oturdu

19:47 - 21 Kasım 2017

   Lüks gemiler Alanya'da

Lüks gemiler Alanya'da

16:02 - 16 Kasım 2017

Başkan adayları Alanya’da

Başkan adayları Alanya’da

12:01 - 15 Kasım 2017

Turizm için bir ilk

Turizm için bir ilk

19:04 - 12 Kasım 2017

  Başkan Yücel Güven Tazeledi

Başkan Yücel Güven Tazeledi

19:10 - 8 Kasım 2017

   Kasım ayında deniz keyfi

Kasım ayında deniz keyfi

15:52 - 8 Kasım 2017

GZP’de yüzde 10 artış

GZP’de yüzde 10 artış

20:30 - 6 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2891 Oy (%71)

  • Hayır : 1164 Oy (%29)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE