Değerli Dostlar

1869’da ABD’li Slyuester Rogerple başlayan serüven 1893 te Felix  Millerin beş silindirli bir motoru bisiklete uygulamasıyla devam etmiş, Fransız mucit  Michael Eugene  Verner’le  güncel şekline dönüşmüş, Japonlar, Almanlar, İtalyanlar, Çekoslavaklar  ve son yıllarda  Çin ve Hindistanlıların  devreye girmesiyle büyük bir ekonomi oluşturan iki tekerlekli, içten yanmalı  motorlara sahip, ulaşım aracı resmi adı ile motosiklet, Alanya dili ile motor. 
Bugün Alanyalıların motorla tanışmalarını ve kültürünü sizinle paylaşmak istedim. 
1920’li yıllarda ülkemizde görülmeye başlayan motor şehrimizde özellikle yayla kültürü olan köylülerimizde 1960’lardan bil itibar hızla yayılmaya başlar. 
Özellikle Çekoslovak Java motoruna sahip olmak bir ayrıcalıktır. Köylünün eşeği, katırı şehirlilerin prestijli hatırı olmuştur o güçlü yapısıyla kolay arıza yapmayan Java’nın iki silindirlisine …. Lu derlerdi iki egzoz undan aynı oranda dumanı çıkarma k büyük ustalık isterdi. 
İLK ALIP SATANLAR 
İlk Java’yı şehrimize rahmetli Turan Balta getirmiştir sonra Hüseyin Koçak resmi bayi olmuştur. Sonrasında Hüseyin Karagöz ve Hayri Tillede alıp satmışlardır. İlk iyi biniciler Bülent Soydam, Doğan Ciğerci, Müstakbel – Sabır – Dim, Tayyar Hacıkura, Nevzet  Bulut, Mustafa Uğuz, Zeki Özkan, Emir Özmüftüoğlu, Eral Özer, Dokullu Ahmet Amca, Maarsıklarının Ali.
Birde iyi tamirciler vardır Doğan Ciğerci, Şevket, Şükrü Özyiğit Kardeşler, Tamirci Mustafa lakaplı Mustafa Kocabaş, Mehmet Dim.
VESPA’NIN ALANYA’YA GİRİŞİ
1960 1. Yılardan sonra İtalyanların meşhur motoru vespa Alanya sokaklarında görülmeye başlar. Fiyatının biraz yüksek olduğu için herkes alamaz. İlk vespa ya Turan Aslan, Muhammed Müdtüoğlu, Mesrur Dim, iğneci Mustafa abimiz binerler.
AL BİR MOBİLET, YAYA KALMA RAHAT ET
1968 yıllardan, Almanyalı mobiletle tanışır bu 50CC’lik küçük motor hem uyan fiyatı hem de pratikliği ile çok tutulan ve hızla çoğalır, ilk mobilet rahmetli Şevki Azakoğlu abimize alınır Hüseyin Zamanoğlu, kemal Hacıkadiroğlu ve rahmetli Mehmet Çağırıcı’dan ilk binenlerdendir.
MOTOR DURAKLARI 
Alanya’mızda 1970’li yılarda daha otomobillerin yaygınlaşmadığı dönem Foytan durakları ve motosiklet durakları vardır, özellikle şimdiki heykelin olduğu yerde ve Rıraf Kale petrolün yanındaki  motor durağı meşhurdur. İki buçuk lira ….. şehir içinde her yerde götürürlerdi Gazipaşa’ya, Anamur’a, Manavgat’a, yaylalara  nereye gitmek isterseniz ücreti mukabili taşınırdınız. 
Hasan Basri Tan , Mehmet  Toros (Ayoroğlu), Hasan Şahin, Rıza Erken  , cükcülin  Ahmet , subay Ahmet, Murat  Ciğerci, Ali- Hüseyin , Aksoy Kardeşler ilk aklıma gelen abilerimiz .
Tabi birde efsane olmuş hızlı binicilerimiz vardır. İrfan Demir (mixi ) Alirıza Toksöz, Boyacı  İhsan Ekrem , Hilmi Yakar, Mehmet Aydıncı  (Kral), İbrahim Karagöz, Mehmet Bulut  bunlardan bazıarıdır.
NOSTALJİK HATIRA
1970’li yıllarda Alirıza Toksöz abimiz bir BMW motor alır Değerli dostum Hilmi Yakar’da komşumuzdur. 
Hilmide kara Java vardır, Hilmi; abi motorunu kullanabilir miyim? der.
Alirıza abi vermez ve iddia ya girerler. Hilmi Kuyular önü cami karşısındaki hastane yokuşundan başlar, Alirıza Toksöz müftüler caddesinden yarış kalede turist yokuşunda bitirecektir. Hilmi yengeller virajında geçilir. Alirıza abi motoru sağa sola öyle bir yatırır ki her iki egzoz da yere sürtmekten alev alır ve yarılır. Ondan sonra adı egzoz çatlatan Alirıza’ya çıkar. 
MOTOSİKLET KAZALARI
 Tabi motorun olduğu yerde kazalardan eksik olmaz. Rauf-Tayyar Balki Kardeşler, Emine-Ali Babaoğlu kardeşler, Ali Çalışkan, Mustafa Can Çavuş, Mehmet Çinal, Kemal Berk, Emirdağlı Hasan Hoca ef. ve Abidin Sarıkadıoğlu Alanya da ilk motosiklet kazalarında ölen hemşerimizlerdir. 
Değerli dostlar 
Bu havası güzel insanı kültürü güzel şehrimizde motor ve motorcu elbette ki her daim olacaktır. 
Mühim olan kuralına göre kullanıp, hep birlikte sahip çıkmak hepimizin boynun borcudur. 
MOTORCUYA BENDEN BEŞ TAVSİYE 
Kask takmadan, etrafına iyice bakmadan yola çıkma!
Egzozu patlak, farı çatlak, lastiği kabak motora binme!
Hızlı sürme, deli deli gülme, kırmızıda geçme!
Motor insanı götürür, eşyayı götürür ama hatayı götürmez!
Motoruna binmek isteyen kişilere motorunu verme     Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner12

banner11