Güncel

Afrika sıcakları geliyor

Afrika sıcakları geliyor

29 Haziran 2017 02:48
-A

+A

Kuzey Afrika üzerinden beklenen yeni sıcak hava dalgası ile, 30 Haziran Cuma günüden itibaren yurt genelindeki hava sıcaklıklarının, mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahmin raporuna göre,  Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgası bekleniyor. Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten  Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği, önümüzdeki hafta başında ise mevsim normallerine düşeceği tahmin ediliyor.
KRONİK HASTALIĞI OLNALAR DİKKAT! SICAKLIKLAR 6-10 DERECE BİRDEN ARTACAK
Sıcak hava dalgası nedeniyle, yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanların dikkat etmesi gerektiği uyarısı da yapıldı. Sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahmin raporu şu şekilde:
"Ramazan ayı boyunca ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında ve zaman zaman normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları Ramazan ayının son günleri artmaya başlamış Bayram'da ise hava sıcaklığı ülke genelinde artmaya devam ederek mevsim normallerinin 3 - 6 derece üzerinde seyretmiş ve sıcak hava halen etkili olmaya devam etmektedir.
CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN KUZEY AFRİKA ÜZERİNDEN YENİ BİR SICAK HAVA DALGASI
"Yapılan son analiz ve tahminlere göre 30 Haziran Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten  Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği beklenmektedir.
BAZI İL MERKEZLERİMİZDE GERÇEKLEŞMESİ BEKLENEN EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
"Bu hafta sonu bazı il merkezlerimizde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının  Ankara,  Bursa ve  Malatya'da 40'  İstanbul'da 37,  İzmir ve  Adana'da 41,  Samsun,  Trabzon ve  Erzurum'da 32,  Balıkesir,  Edirne ve  Antalya'da 42,  Diyarbakır'da 43,  Manisa'da 44,  Şanlıurfa ve  Aydın'da 45 derece olması beklenmektedir.
SICAK HAVA DALGASININ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞINDA MEVSİM NORMALLERİNE DÜŞECEK
"Sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta başında pazartesi günü batı bölgelerimizde, Salı günü iç ve hafta ortasında  Çarşamba günü ise Doğu bölgelerimizde etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir.
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT
"Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır."
 
 
 
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

13 yıl sonra Alanya’ya geldi

13 yıl sonra Alanya’ya geldi

20:36 - 20 Kasım 2017

Yaşlıya bakım sigortası geliyor

Yaşlıya bakım sigortası geliyor

19:54 - 19 Kasım 2017

Güle güle Cep Herkülü

Güle güle Cep Herkülü

19:53 - 19 Kasım 2017

TTA toprağa verildi

TTA toprağa verildi

17:49 - 18 Kasım 2017

Alanya, Yapex’te sergilendi

Alanya, Yapex’te sergilendi

19:45 - 19 Kasım 2017

Akdeniz'de deprem

Akdeniz'de deprem

09:50 - 19 Kasım 2017

Avokado kralı TBMM’de

Avokado kralı TBMM’de

19:51 - 17 Kasım 2017

Sempozyum Alanya’da başladı

Sempozyum Alanya’da başladı

19:44 - 17 Kasım 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2891 Oy (%72)

  • Hayır : 1131 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE