Siyaset

'Suriye konusu çok önemli'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel Afganistan Konferansı'ndan ayrılışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

'Suriye konusu çok önemli'

6 Ekim 2016 00:26
-A

+A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel Afganistan Konferansı'ndan ayrılışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'nin 2002 itibaren Afganistan'a doğrudan yaptığı yardım miktarının 1 milyar Dolar'ı aştığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Bunun dışında askeri yardımlarımız var. Kabil Havaalanı'nın yönetimini ve güvenliğini sağlıyoruz. Bunun dışında özellikle kadının toplum içinde statüsünü güçlendirmek için önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Kabil'de Kadın Üniversitesi'ni birlikte kuruyoruz" dedi. Konferans sırasında Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Sırbistan Kalkınma Bakanı Aleksandar Vulin ile görüştüğünü kaydeden Bakan Çavuşoğlu, görüşmelerde özellikle Suriye meselesini ele aldıklarını dile getirdi.
'SURİYE KONUSU ÇOK ÖNEMLİ'
Bugüne kadarki bütün anlaşmaların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Çatışmaların durdurulması, ateşkes, bunların hepsi ihlal edildi. Rejim ve destekçileri tarafından ihlal edildi. Diğer taraftan insani yardımların ulaştırılmasında bile çok büyük zorluklar çektik. Bayramda bile insani yardımların ulaştırılmasını engellediler" dedi. Türkiye'nin görüşlerinin net olduğunu, siyasi çözümün kesin çözüm olduğunu düşündüklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Çatışmaların durdurulması, insani yardımlar konusunda bugüne kadar herkesten fazla üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz, çünkü Suriye'nin güvenliği ve istikrarı bizim için önemli. Suriye'deki terör örgütleriyle mücadele hem Suriye için önemli hem de bizim için önemli" diye konuştu.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2883 Oy (%72)

  • Hayır : 1098 Oy (%28)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE