Siyaset

'Merkeze olan talep azaldı'

CHP'li Alanya Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, Alanya ile ilgili TÜİK tarafından açıklanan nüfus rakamlarını yorumladı. Demirci "Alanya İlçe merkezine olan talep geçmiş yıllara oranla azalmış. Eski beldeler hızla gelişmeye ve göç almaya devam ediyor. Kırsal Mahaller büyük oranda eski beldelere göç vermeye devam ediyor" dedi.

'Merkeze olan  talep azaldı'

1 Şubat 2017 22:00
-A

+A



Alanya Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Erkan Demirci, önceki gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklamam yeni nüfus verilerini değerlendirdi. Sosyal medya hesabı üzerinden yorumlarını takipçileriyle paylaşan Demirci, şunları söyledi: "İlgilenenler için Türkiye istatistik Kurumu tarafından açıklanan 2016 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Alanya Nüfus verilerini aşağıda veriyorum. Türkiye nüfusu 2015-2016 yılları arasında binde 13.5 artarken, Alanya ilçe bütününde nüfus artış hızı binde 9.9 ile Türkiye artış hızının altında kalmış.
Daha ilginci merkez mahallelerin nüfusu binde -14.4 oranında, kırsal mahallelerin nüfusu ise binde -7.1 oranında azalmış. Eski beldelerin toplam nüfus artış hızı binde 31.7 oranında gerçekleşerek, Türkiye nüfus artış hızının 2 katından fazla artış gerçekleşmiş. Bu rakamlardan çıkardığım sonuç ise muhtemelen ekonomik sebeplerden dolayı; Alanya İlçe merkezine olan talep geçmiş yıllara oranla azalmış. Eski beldeler hızla gelişmeye ve göç almaya devam ediyor. Kırsal Mahaller büyük oranda eski beldelere göç vermeye devam ediyor." - Mert CANTÜRK
Haberin Galerisi
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2844 Oy (%74)

  • Hayır : 974 Oy (%26)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE