Siyaset

'AK Parti kendine fon oluşturuyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP hükümetlerinin iç ve dış politikadaki büyük hatalarının esnaf ve KOBİ’leri büyük bir darboğaza düşürdüğünü belirterek, “Esnaf işsizliği büyüyor, sorumlusu olan Başbakan, esnafa işsizlik fonunu müjde olarak sunuyor.

'AK Parti kendine  fon oluşturuyor'

5 Ocak 2017 19:58
-A

+A

 Bağkur primini ödeyemeyen esnaf, 2 yıl 35 TL’lik ek yükü nasıl ödeyecek? Bu fon öncelikle hükümete fon olacak” dedi. Esnaf işsizlik fonunun bir müjde değil, ekonomideki daralma ve kötü gidişin sonucu olduğunu kaydeden Budak, “Türkiye’de esnaf işsizliği büyüyor. Bunun sorumlusu da içerde ve dışarda büyük politik hatalar yapan AKP hükümetleridir. Turizmde üçte birlik daralma var. İhracat geriledi. Vatandaş harcamalarını kısıyor. Böyle bir ortamda esnaf iş yapamıyor ve kepenk kapatıyor. Şimdi işsiz kalan esnafa, 2 yıl sonra işleyecek esnaf işsizlik fonunu müjde olarak sunmak, esnafın aklıyla dalga geçmektir” dedi.
ESNAFIN 2 YIL PRİM ÖDEYECEK DERMANI YOK
Esnaf ve Ahilik Fonu’na Bağkur primine ek olarak esnafın 2 yıl süreyle 35 TL ödemesi gerektiğini kaydeden Budak, “Fondan yararlanmak için 2 yıl prim ödenmesi şartı getiriliyor. Esnaf 35 TL ödeyecek, devlet 18 TL katkı verecek. 2 yıl prim ödemeyi başarabilen esnaf, 2 yıl sonra 711 TL alabilecek. Esnaf bugün Bağkur primini ödeyemiyor. Üzerine 35 TL’lik ek yükü nasıl ödeyecek? Bugün dara düşmüş esnafın 2 yıl prim ödeyecek, 2 yıl bekleyecek dermanı yok. İşsizlik fonundan koşullar nedeniyle binlerce işsiz yararlanamıyor ve daha çok Hükümetin harcamaları finanse ediliyor. Esnaf fonu da benzer şekilde Hükümete fon olacak gibi görünüyor” diye konuştu. - Haber Merkezi
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2893 Oy (%71)

  • Hayır : 1180 Oy (%29)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE