Antalya

‘4 milyon gencin 1 milyonu işsiz’

Akdeniz Girişimcilik Zirvesi”nde ATSO Başkanı Davut Çetin, 12 milyon gencin 3 gruba bölündüğünü belirterek, “4 milyon okuyor, 4 milyon çalışıyor. Geri kalan 4 milyonun 1 milyonu işsiz. 4 milyon 200 bin genç çalışanın sadece 22 bini işverendir. 105 bin genç esnaf veya kendi hesabına çalışıyor. Yani çalışan gençlerin sadece binde 5’i işveren” dedi.

‘4 milyon gencin  1 milyonu işsiz’

11 Kasım 2016 23:48
-A

+A

ATSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen “I. Akdeniz Girişimcilik Zirvesi” ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. “Benim İşim Benim Geleceğim” projesi kapsamında, 18-29 yaş aralığındaki 20 kadın ve 20 erkek olmak üzere toplam 40 işsiz genç öncelikle ‘70 Saatlik KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ aldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Zirvenin hedefi gençlerimizi girişimciliğe özendirmektir. Programda melek yatırımcılık konusu da ele alınacak. Ayrıca, sanatçı arkadaşlarımızın da katkısıyla “Girişimcilik Atölye Çalışması” yapılacak. Böylece interaktif, eğlenceli, eğitici bir etkinlik olacağını ümit ediyorum” dedi.
“105 BİN GENÇ ESNAF VEYA TEK BAŞINA ÇALIŞIYOR”
Türkiye’de 12 milyona yakın gencin 3 gruba bölündüğünü kaydeden Çetin, “4 milyon okuyor, 4 milyon çalışıyor. Geri kalan 4 milyonun 1 milyonu işsiz, 1 milyon 200 bin genç kadın ev hanımı. 15 -24 yaş arasında 1 milyon erkek, 2 milyon kadın ne okuyor, ne çalışıyor. 4 milyon 200 bin genç çalışanın sadece 22 bini işverendir. 105 bin genç esnaf veya tek başına çalışıyor. Yani çalışan gençlerin sadece binde 5’i işveren. Diğer tarafta 900 bin üniversite mezunu iş arıyor, ama bulamıyor. Eğitim düzeyi arttıkça işsizlik oranı da artıyor. Halen yeni üniversiteler açılmalı diyen arkadaşlarımız var. Oysa yeni üniversite açmadan önce üniversiteli işsizler sorununa bir çözüm bulmamız gerekiyor. İşte bu nedenle girişimciliği ve yenilikçiliği geliştirmek zorundayız.”
 “YENİLİKÇİ GİRİŞİMCİLERE İHTİYACIMIZ VAR”
Panel çevresinde düzenlenen oturumda konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hazine Eski Bakanı Ayfer Yılmaz da projenin gençlerin önünü açması anlamında iyi bir proje olduğunu belirterek, “Kalkınmanın ön koşulu girişimciliktir. İşsiz kaldığımız için girişimci olmak istiyoruz. Bütün bunların yarattığı dalgalanan bir ekonomi var. Bölgesel gelişmeler de bu girişimciliği etkileyen faktörlerin başında geliyor. Yenilikçi girişimcilere ihtiyacımız var. Çevremizde istihdam ve büyümede sorun yaşayan ülke konumundayız. Biz aynı zamanda orta teknoloji tuzağındayız. İnovasyonda ve girişimcilikte ne kadar açık olursak o kadar dünyada öne gitme şansımız artacak. Yeni nesilleri vakit kaybetmeden yeni süreçlere hazırlamalıyız. Değişen dünya içerisinde katma değer yaratan bir üretim ortaya koymalıyız” dedi.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz Mi?

  • Evet : 2451 Oy (%73)

  • Hayır : 890 Oy (%27)

ARŞİV

Hava, 10 Aralık
Alanya’deki Hava Durumu
+12

Yük.: +15° Düş.: -7°

Nem: 35%

Rüzgar: SSW - 4 KPH

                     E-GAZETE